Strona główna » Aktywność z dziećmi – jak zaplanować weekend?
Ciekawe

Aktywność z dziećmi – jak zaplanować weekend?

Polscy lekarze biją na alarm: coraz więcej dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady postawy, skrzywienia kręgosłupa i liczne asymetrie. Jest to wynikiem braku ruchu oraz nagminnym zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego, które do niedawna stanowiły ostatnie, obowiązkowe zajęcia ruchowe w szkole. Niestety, brak ruchu oraz aktywności fizycznej sprawiły, że w poradniach pediatrycznych zjawia się coraz więcej zatroskanych rodziców. Gdzie tkwi problem? Jak go rozwiązać?

Nadmiar elektronicznych zabawek

Odpowiedzi o przyczyny takiego stanu rzeczy udzielają przede wszystkim psychologowie praz pediatrzy. Współcześnie dzieci niechętnie wychodzą na podwórko, gdyż bardziej zajmujące i nie wymagające wysiłku jest granie na komputerze w gry, zabawa przy PlayStation. Liczne elektroniczne gadżety zastąpiły dzieciom także książki, a rodzice zdają się nie widzieć problemu w fakcie, że ich pociechy coraz trudniej skupiają się na konkretnej zabawie, niechętnie sięgają po kredki czy wycinanki, są niechętne do uczenia się liter. Pedagodzy dodają także, że rodzice wyręczają dzieci we wszystkim, przez co brak im samodzielności. Całość tych zachowań przenosi się zarówno na fizyczny, jak i psychiczny stan dziecka. Rozwiązaniem problemu mogą być jedynie zdecydowane działania!
Dzieci powinny jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Wiosna, lato i jesień to wręcz wymarzone gry roku do tego, aby w promieniach słonecznych grać w piłkę, jeździć na rowerze czy też spacerować wspólnie z dzieckiem. To rodzice powinni dawać dobry przykład: im bardziej aktywnie spędzają czas, tym częściej i dziecko pragnie towarzyszyć im podczas wycieczek na świeżym powietrzu. Poza klasycznymi placami zabaw dziecko możemy zabrać do zoo, parku rozrywki, na basen, lodowisko. Ciekawą opcją są również parki linowe dla dzieci, gdzie pod okiem instruktorów mogą one przemieszczać się pomiędzy koronami drzew.