Strona główna » Aranżacja okienna w pokoju dziecięcym
Dom i Wnętrze

Aranżacja okienna w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy jest jednym z tych, które najmilej się organizuje. Przykładamy tu niezwykłą wagę do tego, by dobrać odpowiednie mebelki, ładny dywanik i kolorowe ściany, najlepiej ozdobione wesołymi naklejkami. Jednocześnie często nieco po macoszemu traktowany jest przez nas pokój dziecięcy pod kątem aranżacji okiennej. Tu stawiamy na zwykłe firanki, zasłonki, kilka kwiatów na parapecie i, ewentualnie, rolety – takie jak w salonie, kuchni i innych pomieszczeniach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aranżacja wnętrza tego wyjątkowego pokoiku będzie niepełna, jeśli zbagatelizujemy tę kwestię.
Dobrze zaplanowana aranżacja wnętrz – nie tylko w przypadku pokoju dziecięcego – musi obejmować także strefę okna. Powstało nawet odrębne określenie dla tej dziedziny, czyli aranżacja okienna. Przyjrzyjmy się teraz temu, jak ją zorganizować podczas urządzania dziecięcego pokoiku.
Pokoje dziecięce dają prawdziwe pole do popisu. Tu nie musimy wielkiej wagi przykładać do tego, czy aranżacja wnętrza nie okaże się zbyt pstrokata, przesadzona i czy kolory na pewno odpowiednio ze sobą współgrają (co oczywiście nie znaczy, że wszystko w tej aranżacji ma być „z przypadku”).
Zacznijmy od podstaw – karnisz. Jeśli zdecydowałeś się na drewniany – który wizualnie jest cieplejszy od metalowego, a więc bardziej przyjazny dla pokoiku dziecięcego – warto pomyśleć o tym, by przemalować go na jakiś wesoły kolor, ale inny niż został użyty do pomalowania ściany, przy której ów karnisz wisi.
Po drugie, rynek oferuje bardzo pokaźny wybór firanek i zasłon uszytych specjalnie z myślą o aranżacjach dziecięcych pokoików. Bohaterowie ulubionych bajek, zwierzęta, wróżki, auta, wesołe kształty – co tylko zechcesz. To doskonały wybór zwłaszcza wtedy, gdy tworzysz aranżację opartą na jednym głównym motywie, a także wtedy, gdy starasz się zorganizować pokój w stylu bardziej uniwersalnym niż dziecięcym – wówczas będzie to ciekawy dodatek, którym zaakcentujesz przeznaczenie pomieszczenia, a w każdej chwili będziesz mógł wymienić firanki na inne. Coraz większą popularnością w pokojach dziecięcych cieszą się także rolety okienne z bajkowymi motywami. Są one droższe od standardowych, ale prezentują się naprawdę wspaniale
Karnisz, firanki, zasłony (i ewentualnie rolety) to taka podstawa aranżacji okiennej dziecięcego pokoju. Ale warto pójść krok dalej i zastosować jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań, których jest naprawdę wiele, a nie wymagają one ani dużo czasu, ani wysokich nakładów finansowych. Oto kilka pomysłów:

  • parapet wyklejamy specjalną folią samoprzylepną w ciekawym kolorze (można będzie ją w przyszłości bez problemu usunąć),
  • doniczki z kwiatkami wkładamy w kolorowe osłonki, np. z motywami zwierzęcymi,
  • do ziemi w kwiatkach można powbijać dziecięce ozdóbki na patyczkach,
  • do okien przyklejamy specjalne naklejki silikonowe (schodzą bez problemu, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów) lub szklane witrażyki na przyssawkę.