Strona główna » Badania medyczne – prywatnie?
Ciekawe

Badania medyczne – prywatnie?

Pomimo tego, że w Polsce mamy do czynienia z publiczną służbą zdrowia, a tym samym każda osoba ubezpieczona i opłacająca składki zdrowotne ma dostęp do wszystkich badań i procedur medycznych, to jest to niestety tylko założenie teoretyczne. Jak bowiem inaczej nazwać czas oczekiwania na przeprowadzenie operacji kolana po zerwaniu wiązadeł krzyżowych (uniemożliwiający chodzenie), który określa się często na rok, bądź wyznaczanie wizyt do endokrynologa na trzy lata do przodu? Czy warto w takich przypadkach korzystać z prywatnej opieki medycznej? Ile kosztują prywatne badania medyczne?

Prywatna opieka medyczna w Polsce?

Pomimo tego, że prywatna opieka medyczna kojarzy nam się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie nie funkcjonuje coś takiego jak publiczna służba zdrowia i każdy jest zobowiązany samodzielnie opłacać wybrane przez siebie ubezpieczenie przejmując ryzyko kosztów leczenia, to również w Polsce mamy możliwość wykupu pakietów medycznych. W większości przypadków pakiety prywatnej opieki medycznej wykupywane są przez pracodawcę, który w ten sposób podnosi atrakcyjność danego miejsca pracy i komfort swoich pracowników. Najtańsze pakiety prywatnej opieki medycznej zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Należy mieć jednak na uwadze, że większość pakietów prywatnej opieki medycznej zawiera wyłącznie konsultacje lekarskie oraz badania medyczne – skomplikowane zabiegi nie wchodzą w zakres oferty.

Badania medyczne

Największą zaletą prywatnej opieki medycznej jest znacznie szybszy dostęp do badań medycznych – w szczególności badań krwi i analizy wyników przez lekarza specjalistę. W przypadku publicznej służby zdrowia powinniśmy najpierw otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, następnie odwiedzić placówkę, w której pobiera się krew do badań, następnie odebrać wyniki i znowu udać się do lekarza pierwszego kontaktu poi analizę otrzymanych wyników. W przypadku prywatnych badań medycznych wszystko często można załatwić w ramach jednej wizyty lekarskiej – w obrębie jednego budynku.
Podsumowując, jeżeli nie chcemy czekać w kolejkach do lekarzy specjalistów, jak również zależy nam na tym, aby ewentualne badania medyczne przeprowadzać szybko i sprawnie, warto rozważyć wykupienie pakietu prywatnej opieki medycznej. W ten sposób zagwarantujemy sobie znacznie szybszą reakcję na pogorszenie się naszego stanu zdrowia. Warto pamiętać o tym, że to bardzo często właśnie czas reakcji jest decydujący w kontekście zastosowanego leczenia i szans powodzenia danej terapii.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania