Strona główna » Bezpieczeństwo w miejscu pracy
Technologia

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest priorytetem dla każdego pracodawcy. Pracownicy powinni mieć pewność, że są chronieni przed urazami ciała oraz uszczerbkiem na zdrowiu w sposób zgodny normami BHP. W tym celu najczęściej kupowana jest specjalistyczna odzież ochronna – znaleźć ją można w sklepach z materiałami BHP lub u samego producenta. Drugim sposobem na podwyższenie komfortu pracy jest odpowiednie wyposażenie hal produkcyjnych i innych pomieszczeń, gdzie istnieje ryzyko zbierania się gazów, wybuchu.

Ubrania ochronne – co warto o nich wiedzieć?

Konkretne ubrania ochronne przeznaczone są dla danych zawodów – innych rodzajów rękawic czy fartuchów używać będą farmaceuci, pracownicy przedsiębiorstw galwanizacyjnych. Najczęściej kupowanymi elementami odzieży ochronnej są fartuchy, rękawiczki lateksowe, maseczki wykonane z materiałów bawełnianych oraz czepki na głowę. Ich zastosowanie widać przede wszystkim w aptekach, piekarniach, cukierniach, przedsiębiorstwach farmaceutycznych.
W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się metalami ciężkimi konieczne jest wyposażenie pracowników w grube rękawice chroniące przed zabrudzeniami oraz wysokimi temperaturami. W takich miejscach ważne jest także zastosowanie ochronnych okularów – dzięki nim do oczu nie dostanie się odprysk materiałów ciężkich czy iskra.
W zakładach przemysłowych stosowane są również nakładki na obuwie, tzw. obuwie ochronne. Mamy z nim do czynienia również w szpitalach – są one wymagane dla gości pacjentów na oddziałach onkologicznych, położniczych.

Przystosowanie pomieszczeń do konkretnych warunków

Poza ubraniami ochronnymi konieczne jest również wyposażenie pomieszczeń w odpowiednie urządzenia, poprawiające jakość pracy oraz pozwalające na zachowanie większego bezpieczeństwa. Takim rozwiązaniem są wentylatory EX, dzięki którym możliwe jest stałe usuwanie trujących gazów, toksycznych substancji czy też mieszanie chłodnego i gorącego powietrza.