Strona główna » Bezpieczeństwo w miejscu pracy – w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?
Ciekawe

Bezpieczeństwo w miejscu pracy – w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo pracowników?

O bezpieczeństwie w miejscu pracy mówi się coraz więcej – ma to związek głównie z licznymi wypadkami, które pojawiają się głównie z powodu błędu człowieka. Bezpieczeństwo jest istotne przede wszystkim w miejscach, w których pracownik narażony jest na kontakt z trującymi substancjami. Są to głównie zakłady przemysłowe, zakłady przetwórcze, galwaniczne, chemiczne, farmaceutyczne oraz kopalnie. Jak współcześnie dba się o zdrowie i życie pracowników?

Wentylatory do zadań specjalnych

Podstawowym sposobem zabezpieczania pomieszczeń jest stosowanie wentylatorów. Dostawcy tacy jak producent wentylatorów przemysłowych Planetfan zapewniają szeroki wachlarz produktów dedykowanych dla konkretnych pomieszczeń. Wentylatory odznaczają się olbrzymią odpornością na uszkodzenia, działanie w zmiennych temperaturach czy trudnych warunkach.
Wentylatory stosowane w kopalniach są dodatkowo wzmacniane – nietypowe warunki panujące pod ziemią sprawiają, że wykorzystywane produkty muszą być wyjątkowo odporne na wilgoć, zapylenie, działanie szkodliwych substancji.
W przypadku kopalni działanie wysokiej klasy wentylatorów jest niezbędne. Pod ziemią prowadzone są zazwyczaj dwa rodzaje szybów: wentylacyjny i przeznaczony dla ruchu pracowników kopalni. Odpowiednie rozmieszczenie kolejnych komór i ich separowanie od siebie zapewnia sporą ilość świeżego powietrza, tłoczonego z powierzchni. Działanie wentylatorów jest niezbędne dla zapewnienia górnikom komfortowej pracy. Dodatkowo powietrze wtłaczane do podziemnych chodników jest niezbędne do chłodzenia – pod ziemią temperatura jest znacznie wyższa niż na powierzchni.
Wentylatory są również przydatne w przypadku stwierdzenia niskiego stężenia metanu w powietrzu. Ich działanie sprawia, ze śmiertelnie niebezpieczny gaz jest transportowany na powierzchnię.