Strona główna » Bojlery elektryczne
Dom i Wnętrze

Bojlery elektryczne

Rynek bojlerów został zdominowany przez totalnie nowy trend jakim są bojlery elektryczne. Zanim jednak podejmie się decyzję na temat zakupu urządzenia ego typu warto wziąć pod uwagę wszelkie wady i zalety jakie ono oferuje.

SZYBKO I EKONOMICZNIE

Aby zrozumieć innowacyjność bojlerów elektrycznych należy sobie przypomnieć zasadę na podstawie której działały wcześniejsze modele bojlerów. We wcześniejszych chronologicznie wymiennikach woda użytkowa była ogrzewana przez wodę kotłową, przechodzącą przez określony układ grzewczy. Natomiast woda kotłowa była ogrzewana przez spalanie opału w piecu, który był połączony z instalacją hydrauliczną. W bojlerach elektrycznych sytuacja ma się całkiem inaczej. Nie ma w nich instalacji odpowiedzialnej za doprowadzanie wody kotłowej. W całości są one wypełnione wodą użytkową, które jest rozgrzewana za pomocą wydajnych i energooszczędnych grzałek. Zwykle podobna grzałka do bojlera ma moc od tysiąca do dwóch tysięcy watów. Należy zaznaczyć przy tym, że w większości modeli istnieje może być zamontowana więcej niż jedna grzałka do bojlera. Bojlery elektryczne stały się w ostatnim czasie popularne z kilku powodów. Pierwszym jest wzrost ceny opału. Ogrzewanie wody za pomocą elektryczności stało się przez to bardziej opłacalne. Drugą kwestią jest szybkość działania. Gorącą kąpiel przygotowaną za pomocą bojlera elektrycznego można mieć w ciągu piętnastu minut szczególnie jeśli używa się więcej niż jednej grzałki do bojlera. Na to samo zadanie bojler tradycyjny potrzebowałby kilku godzin i o wiele większego nakładu pracy. W obecnej kulturze, gdzie czas to towar deficytowy szybkość wykonywania danej czynności ma krytyczny wpływ na popularność urządzenia.

NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI

Tak jak wszystko bojlery elektryczne mają swoje wady i zalety. Do zalet można zaliczyć duże ceny podobnych wymienników. Decydując się na zakup trzeba pogodzić się z tym, że z portfela zniknie około dwa razy więcej pieniędzy. Dodatkowo bojlery elektryczne są bardziej awaryjne niż bardziej tradycyjne wymienniki. Bardzo często awariom ulegają grzałki do bojlera, gdyż to one są najbardziej obciążone pracą. Wymagają one regularnego serwisowania i nie do pomyślenia jest, aby dały radę funkcjonować przez kilka lat bez regularnego przeglądu. A jak wiadomo częste wizyty fachowców generują większe obciążenie portfela. Jeśli ktoś ma pecha to naprawy mogą go wynieść więcej niż oszczędności wynikłe z samego posiadania bojlera elektrycznego.
Biorąc pod uwagę wszelkie zalety oraz wady należy samodzielnie zdecydować jaki typ bojlera wybrać do swojego mieszkania- tradycyjny czy elektryczny. Jeśli najważniejszymi cechami, które będą wymagane od wymiennika są niezawodność i trwałość to wybór powinien paść na bojler tradycyjny. Natomiast jeżeli priorytetem jest czas i oszczędności to bojler elektryczny będzie najlepszym wyborem. Należy jednak liczyć się z faktem, że jakikolwiek wybór się podejmie, trzeba będzie liczyć się z konsekwencjami jakie on ze sobą niesie.
Grzałki do bojlera w sklepie eGniazdka.pl