Strona główna » Ból brzucha u dziecka – co robić?
Zdrowie i Uroda

Ból brzucha u dziecka – co robić?

Ostry, nagły ból brzucha jest udręką dla każdego. Problem robi się jeszcze poważniejszy, kiedy atak dotyczy nie dorosłego człowieka, bezbronnego bez dziecka. Kiedy Twoja pociecha skarży się na intensywne kłucie, ucisk albo inne dolegliwości odczuwane w okolicy jamy brzusznej, nie czekaj – działaj natychmiastowo. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha u dziecka i jak sobie z nim radzić? Sprawdź!

Przyczyny

Ból brzucha jest częstą dolegliwością spotykaną u dzieci w różnym wieku. Źródłem bólu może być zarówno zaparcie, stres, zła dieta powodująca wzdęcia, których dziecko nie potrafi nazwać, jak i poważniejsze schorzenie układu pokarmowego, alergia czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli dolegliwości nie ustępują lub są nasilone, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą.

U lekarza

Pierwszym etapem badania lekarskiego jest wywiad, który pomoże ustalić specjaliście ewentualne przyczyny dyskomfortu u dziecka. Często konieczne jest wykonanie usg jamy brzusznej Warszawa. Mimo strachu dziecka i obaw rodzica, badanie diagnostyczne jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. W czasie zaledwie piętnastominutowego badania lekarz może „podejrzeć” narządy wewnętrzne i wykryć nieprawidłowości już we wczesnym stadium. Na ekranie monitora podłączonego do aparatu ultrasonograficznego dokładnie widać wielkość narządów i zmiany w ich strukturze, które mogą być przyczyną uciążliwych dolegliwości.