Strona główna » Budowa oranżerii – jakie formalności musisz spełnić?
Ciekawe

Budowa oranżerii – jakie formalności musisz spełnić?

Oranżeria to idealne rozwiązanie, aby móc wypoczywać wśród zielonych lub kolorowych roślin również zimą. Zanim jednak takie pomieszczenie stanie się częścią twojego ogrodu, powinieneś wiedzieć, jakich formalności będziesz musiał dopełnić.
Najłatwiej mają ci inwestorzy, którzy zdecydowali się na oranżerię już na etapie projektowania lub budowy domu mieszkalnego. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku można szybko nanieść odpowiednie zmiany w projekcie i tym samym spełnić swoje marzenia o posiadaniu zimowego ogrodu. Więcej formalności będą musiały dopełnić te osoby, które postanowiły dobudować oranżerię do już użytkowanego budynku. Jeżeli należysz do grupy takich inwestorów, sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć.

Projekt będzie niezbędny

Jako osoba zainteresowana dobudowaniem oranżerii do istniejącego i użytkowanego budynku mieszkalnego musisz pamiętać, że pierwszym krokiem powinno być przygotowanie projektu. Konieczna będzie pomoc specjalisty. Architekt nie tylko przygotuje niezbędną dokumentację, lecz może też ci pomóc w wybraniu najlepszej lokalizacji. Pamiętaj, że od tej ostatniej może zależeć np. wysokość rachunku za ogrzewanie dodatkowej przestrzeni.

Zgłoszenie czy pozwolenie?

W załatwieniu kwestii formalnych może ci pomóc specjalista, czyli architekt. Powinieneś jednak wiedzieć, że zasada jest prosta – jeżeli powierzchnia oranżerii nie będzie przekraczać 25 m2, to nie będziesz musiał występować z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji wystarczy tylko zgłoszenie prac w odpowiednim urzędzie (np. gminy). Jeżeli zdecydujesz się na ogród zimowy o większej powierzchni, konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia.
Więcej praktycznych porad oraz ciekawostek z zakresu formalności na portalu www.dom.pl/finanse-i-formalnosci

Tagi