Strona główna » Byle nie do końca
Dom i Wnętrze

Byle nie do końca

Świece zapachowe to wspaniała sprawa i wielką frajdą jest ich wypalanie do samego końca, prawda? No i właśnie. Nie prawda. Palenie świec zapachowych do końca jest poważnym błędem, który niestety popełnia całkiem sporo osób, zazwyczaj do pierwszej poważnej wpadki. Jak to wygląda w praktyce?

Świece zapachowe należy gasić przed wypaleniem

Praktycznie wszystkie świece zapachowe to elementy bardzo bezpieczne. Można z nich korzystać zachowując jedynie bardzo podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy korzystaniu z otwartego ognia. Większość z nas zna te zasady od dziecka i chociaż czasami je trochę nagina, kiedy ktoś ostatnio słyszał o wypaleniu się domu spowodowanym przez świece zapachowe? Takie sytuacje po prostu się nie zdarzają. Niestety, bardzo łatwo jest sobie zniszczyć na przykład drewniany stół, na którym stawia się świece zapachowe. Zrobi się to po prostu przez pozostawienie świecy zapachowej za długo.

Wszystkie świece zapachowe posiadają jakąś podstawkę.

Takie podstawki są bardzo różne, ale rzadko są żaroodporne. Czasami nawet mogą się spalić, a standardem jest ich pękanie, kiedy dojdzie do nich ogień. Kiedy tak się stanie, Resta wosku może wylać się poza obręb zbiorniczka, a do tego jeszcze zapalony knot może dotknąć przedmiotów zdecydowanie nieodpornych na podpalenia i ogień. Dlatego jeśli świece zapachowe są już prawie wypalone, konieczne jest ich ręczne zgaszenie i zadbanie o to, by zostały odpowiednio uprzątnięte. Można też oczywiście umieścić je w takim miejscu, gdzie mały wypadek nie będzie tragedią.