Strona główna » Byliny ogrodowe idealne dla początkujących
Dom i Wnętrze

Byliny ogrodowe idealne dla początkujących

Piękny i zadbany ogród czy trawnik przed blokiem może być upstrzony różnorodnymi roślinami. Nie musimy być wytrwanymi ogrodnikami, aby zagospodarować tę przestrzeń. Jednymi z najchętniej wybieranych i najwdzięczniejszymi roślinami ozdobnymi są bez wątpienia funkie. Czym są te rośliny? Czym nas zaskoczą? Czy wymagają specjalnych warunków do uprawy?

Funkia – bylina o wielu twarzach!

Funkia jest doskonale znana w naszym kraju – warunki do jej uprawy są idealne. Występująca w wielu odmianach roślina jest niewysoką byliną, której duże i rozłożyste liście przyciągają wzrok i zachwycają interesującymi kolorami. Wiele z odmian funkii kwitnie w okresie późnej wiosny i lata – piękne kwiatostany wybijają się ponad liście i tworzą prawdziwą perłę w koronie tych wyjątkowych roślin.

Czy funkcje potrzebują specjalnych warunków do uprawy? Zdecydowanie nie – i jest to jedna z ich największych zalet. Funkia nie potrzebuje specjalnej gleby – wystarczy żyzna lub delikatnie wzbogacona ziemia ogrodowa. Wybór stanowiska też nie będzie problemem – dobrze czuje się ona zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Funkia odznacza się również całkowitą mrozoodpornością, przez co bez trudu przetrwa polskie zimy. Istotnym elementem uprawy funkii jest jej podlewanie i pilnowanie, aby ziemia wokół niej była wilgotna.

 

Gdzie sadzić funkie?

Funkia będzie idealnie prezentować się jako dodatek do innych roślin – może być ona sadzona w pobliżu drzewek czy krzewów ozdobnych, jak również wzdłuż ścieżek czy też blisko zbiorników wodnych w ogrodzie. Pięknie prezentować się będzie także na rabatach bylinowych czy dodatek do skalników. Funkia pozwoli w prosty sposób zmienić charakter naszego ogrodu i sprawić, by stał się znacznie ciekawszy! Jakie odmiany funkii wciąż pod uwagę? Z pewnością piękne okazy to odmiany Blue Umbrellas, Fire and Ice, Blue Mouse Ears czy Winter Snow.