Strona główna » Cechy dobrego księgowego
Biznes

Cechy dobrego księgowego

Zawód księgowego kojarzy się przede wszystkim z liczbami. Stereotypowy księgowy to ktoś, kto świetnie i szybko liczy. Czy rzeczywiście tak jest? Czy osoba zajmująca się księgowością musi być bardzo biegła w obliczeniach? Jakie są cechy dobrego księgowego?

Liczby i liczenie

Nie ma wątpliwości, że księgowy musi posługiwać się liczbami i obcować z nimi na co dzień. Dobrze więc, gdyby je lubił. Na pewno nie jest to zawód dla osoby, która z wielką niechęcią myśli nawet o wpisywaniu liczb i wszystkim, co jest z tym związane.
Jeśli natomiast chodzi o umiejętności szybkiego liczenia – raczej nie są konieczne. Prawie wszystkie obliczenia wykonują dzisiaj specjalne programy księgowe. Zadaniem księgowego jest poprawne wprowadzenie wszystkich liczb, ale obliczeń dokonuje program. Czasem można pomóc sobie także kalkulatorem.

Dokładność

Cechą dobrego księgowego na pewno jest za to dokładność. Praca z rachunkami, fakturami i rozliczeniami wymaga precyzji oraz skrupulatności. Nie ma mowy o pomyłce w liczbach. W finansowych wnioskach także trzeba przestrzegać bardzo konkretnych zasad wypełniania, w przeciwnym razie mogą być odrzucone.

Terminowość

Księgowy musi także bacznie przestrzegać wszelkich terminów, które go obowiązują. Nie chodzi tutaj tylko o zaufanie klientów, którzy chcą otrzymać rozliczenia swoich firm na czas. Terminy składania wniosków czy rozliczeń w urzędzie skarbowym są precyzyjnie określone i nie wolno ich przekroczyć. Mogą się z tym wiązać poważne konsekwencje finansowe czy kary. Dlatego księgowy, oprócz tego, że musi dokładnie wypełniać papiery, powinien też ze skrupulatnością podejść do wszelkich terminów.

Obsługa komputera

Dzisiaj księgowy nie wyobraża sobie swojej pracy bez komputera. Za pomocą specjalnych programów generuje się faktury czy podsumowuje rozliczenia. Programy księgowe są niezbędnym narzędziem pracy każdego księgowego. Powinien zatem mieć na ich temat chociaż podstawową, na bieżąco aktualizowaną wiedzę.

Prawo

Oprócz ulepszania swoich umiejętności związanych z obsługą programów księgowych, księgowy musi także wciąż aktualizować wiedzę na temat prawa podatkowego. Musi śledzić wprowadzane ustawy i wiedzieć nawet o najdrobniejszych zmianach, jakie zachodzą.

Uczciwość

Nie ma wątpliwości, że dobry księgowy musi być także uczciwy. Odpowiada bowiem za finanse swoich klientów. Wielu z nich nie ma dużej wiedzy na temat rachunkowości i nawet nie zorientowaliby się, gdyby księgowy ich oszukał. Dlatego powinna być to osoba bardzo uczciwa.
Aby zostać dobrym księgowym nie trzeba zatem wyjątkowo sprawnie liczyć. Sympatia wobec liczb i matematyki jest jak najbardziej wskazana, bo praca w księgowości wiąże się z codziennym obcowaniem z tą nauką. Jednak obliczeniami zazwyczaj zajmują się programy księgowe. Ważniejsza w pracy księgowego jest uczciwość i dokładność. Musi także uzupełniać swoją wiedzę na bieżąco, wciąż uczyć się czegoś nowego. Dotyczy to przede wszystkim prawa podatkowego – dobry księgowy świetnie orientuje się we wszystkich jego zawiłościach.