Strona główna » Chirurgiczna korekta powiek górnych metodą odmładzania twarzy
Zdrowie i Uroda

Chirurgiczna korekta powiek górnych metodą odmładzania twarzy

Proces starzenia jest nieunikniony. Istnieją różne sposoby, które mogą go spowolnić, lecz nie da się go zatrzymać. Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków o właściwościach rewitalizujących i nawilżających, jednak żadne kremy nie są w stanie zahamować starzenia się, którego oznaki najszybciej pojawiają się w okolicy oczu.
Wokół oczu skóra jest cienka i bardzo delikatna, dlatego też łatwo tworzą się tu zmarszczki, skóra traci elastyczność, w wyniku czego powieki górne opadają, szpara powiekowa się zmniejsza, a twarz nabiera zmęczonego i smutnego wyglądu. Chirurgiczne zabiegi w obrębie powiek górnych skutecznie korygują ten defekt, przywracając twarzy młody wygląd.

Blepharoplastyka jako metoda odmładzania twarzy

Blepharoplastyka to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolicy powiek, dolnych jak i górnych. Operacja daje efekt wygładzenia zmarszczek, powodując, że oczy wydają się większe, a twarz nabiera świeżego i młodego wyglądu. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
Zabieg korekty powiek górnych może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, tym bardziej, że nie wymaga znieczulenia ogólnego, a jedynie miejscowego. Polega na wykonaniu nacięć w miejscu przebiegania naturalnych bruzd na powiekach. Lekarz dokonuje oddzielenia skóry od tkanki tłuszczowej i mięśni, a następnie usuwa nadmiar zgromadzonej tkanki tłuszczowej oraz wycina nadmiar skóry, który tuż przed operacją jest precyzyjnie zaznaczany. W razie potrzeby nacięcie może być przedłużone na kurze łapki czy na kąty oczu. Rana operacyjna zszywana jest w taki sposób, aby stała się naturalnym zgięciem, bruzdą. Zwykle ilość zakładanych szwów jest niewielka, ok. 4-6 na daną linię cięcia, a zdejmowane są po 5 dniach. Okres pooperacyjny nie jest zbyt uciążliwy dla pacjenta. Może pojawić się niewielki miejscowy ból i obrzęk, jednak objawy mijają po kilku dniach.
Efekt chirurgicznej korekty powiek górnych utrzymuje się przez kilka, a nawet kilkanaście lat. W celu uzyskania najlepszego efektu należy zgłosić się do doświadczonego lekarza, ponieważ niezwykle istotna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Zwykle są to osoby w dojrzałym wieku, u których w wyniku utraty elastyczności, skóra powiek staje się obwisła. Istnieją pewne schorzenia, które stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu blepharoplastyki. Do takich chorób należą choroba Graves-Basedova, cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, czy choroby oczu, jak jaskra, zespół suchego oka.
Blepharoplastyka powoduje liftingu okolicy powiek, co jest równoznaczne ze wspomnianym wcześniej efektem odmłodzenia twarzy. Usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych powoduje nie tylko tak zwane otwarcie oka, czyli wrażenia, że oczy są większe, ale również wygładzenia zmarszczek. Warto dodać, że nie chodzi tu tylko o zmarszczki zewnętrznego kata oka, czyli tzw. kurze łapki, także dotyczy to zmarszczek czoła. Zabieg koryguje również opadające brwi.
Każdy pacjent powinien mieć świadomość tego, iż zabieg korekty powiek górnych można wykonać tradycyjną metodą chirurgiczną, za pomocą skalpela, jak również innymi sposobami. Należy do nich laser czy najnowocześniejsze urządzenie do tego typu zabiegów – Plexr. W zależności od zastosowanej metody cena procedury jest odpowiednia. W przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej kwota zabiegu korekty powiek górnych waha się od 3000 zł, natomiast wykonanie zabiegu narzędziem Plexr o koszt ok. 1200 zł.
W artykule na temat korekty powiek (www.tourmedica.pl/blog/operacja-plastyczna-opadajacych-powiek), dr Dorota Żukowska podkreśla i zwraca uwagę, na fakt przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych, dotyczących delikatnego masażu okolicy operowanej oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Te i inne dodatkowe zalecenia gwarantują uzyskanie pożądanego efektu.