Strona główna » Choroby zakaźne u dzieci
Zdrowie i Uroda

Choroby zakaźne u dzieci

Choroba dziecka niestety zawsze wiąże się z pewnymi problemami. Ktoś z rodziców musi wziąć zwolnienie, dziecko ma nieobecność w szkole, którą trzeba nadrobić. Ponadto, a właściwie przede wszystkim, nasze dziecko jest osłabione i długo dochodzi do siebie. Jakie zatem są najczęstsze choroby u dzieci, jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?

Choroby zakaźne – prawdziwy problem

Najczęstsze są przeróżne przeziębienia, będące najczęściej lekkimi infekcjami wirusowymi. Zazwyczaj wiemy wówczas, co robić, a nasza pociecha szybko zdrowieje. Prawdziwą udręką dla rodziców są natomiast choroby zakaźne u dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim – bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nasza chora pociecha szybko zaraża rodzeństwo, a nawet czasem i rodzinę. A należy w tym momencie wspomnieć, że o ile choroby zakaźne u dzieci nie są zazwyczaj bardzo niebezpieczne, to u dorosłych sprawy wyglądają nieraz inaczej.
Zresztą warto pamiętać, że niestety medycyna zna szereg powikłań, czasem dość poważnych, jakie mogą towarzyszyć chorobom zakaźnym u dzieci. Ponadto przebieg tych chorób, nawet jeżeli jest stosunkowo łagodny, to do najprzyjemniejszych na pewno nie należy.

Szkoła jest źródłem chorób?

Niektórzy rodzice na pewno zauważyli, że najczęściej dzieci choroby przynoszą ze szkoły. Dlaczego tak jest? Czy szkoła nie dba o swoich uczniów? Tak oczywiście nie jest. Jednakże należy pamiętać, że w jednej szkole zgromadzonych jest wielu uczniów. Panują też dobre warunki do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
Przede wszystkim klasy nie są wietrzone. Niektórzy rodzice też posyłają dziecko chore do szkoły – czasem z powodu presji, aby było najlepsze, czasem zaś po prostu nie jest łatwo zauważyć pierwsze symptomy chorób. Szkoła jest źródłem chorób też dlatego, że nieraz dzieci nie mają wpojonych nawyków higienicznych i nie myją rąk, kichają, nie zakrywając ust albo piją z jednej butelki.

Choroby przynoszone ze szkoły

A jakie choroby zakaźne najczęściej przynoszone są do domu? Oczywiście sztandarowy przykład to ospa wietrzna. Początkowo pojawiają się objawy prodromalne jak złe samopoczucie, zmęczenie, ból głowy. Następnie zaś pojawia się bardzo charakterystyczna, swędząca wysypka.
Ospa wietrzna to jednak nie jedyna choroba przynoszona ze szkoły. Często bowiem dzieci pijące z jednej butelki przynoszą mononukleozę. Tu objawy charakterystyczne to wysoka gorączka, ból gardła i powiększone węzły chłonne. Inne choroby przynoszone ze szkoły to np. świnka czyli zapalenie ślinianek przyusznych, czasem, choć znacznie rzadziej różyczka. Warto także pamiętać, że dzisiaj pojawia się znowu krztusiec.

https://beesafe.pl/portalklienta/logowanie Elegancka kuchnia Jak zrobić stolik na laptopa LATINA NOTODO