Strona główna » Ciepło w domach – jak o nie dbać?
Dom i Wnętrze

Ciepło w domach – jak o nie dbać?

Komfort cieplny w domach jednorodzinnych jest składową kilku czynników. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele elementów wpływa na temperaturę w domu. Warto je poznać, aby w razie nagłego wychłodzenia domu wiedzieć, gdzie szukać usterki!

Przede wszystkim zadbaj o materiały budowlane domu

O komfort cieplny powinniśmy zadbać już na etapie budowania domu. Obecnie mamy do wyboru olbrzymią ilość materiałów budowlanych, które będą wspierać utrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Warto zainteresować się nowoczesnymi technologiami pasywnymi. Ciekawym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na drewniany dom całoroczny, którego konstrukcja wspiera powolne oddawanie ciepła. Zdarza się również, że to właśnie ubytki w materiałach budowlanych czy ich uszkodzenia sprawiają, że wnętrza wychładzają się znacznie szybciej. W takich sytuacjach pomóc mogą kamery termowizyjne.

Co z oknami?

Okna mają olbrzymie znacznie w kwestii ocieplania domu. Wybór niskiej jakości okien i ich złe osadzenie bardzo szybko sprawi, że ciepło będzie uciekało a wnętrz nie uda się dogrzać. Problemem są przede wszystkim uszczelki, które pod wpływem wysokich amplitud temperatur sztywnieją i pękają. Rozwiązaniem jest stosowanie uszczelek wysokiej jakości, wzbogaconych domieszkami poprawiającymi ich elastyczność. Szukajmy sprawdzonego producenta – w sklepach takich jak okna-internorm.pl znajdziemy nie tylko okna wysokiej klasy, ale i doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązanie.

Instalacje grzewcze

Prawidłowo poprowadzona i uszczelniona instalacja grzewcza jest warunkiem ocieplenia domu. Kiedy jest uszkodzona koniecznie musimy szukać przyczyny – grozi nam nie tylko chłód, ale i możliwość zalania pomieszczenia. Kaloryfery także możemy sprawdzać kamerami termowizyjnymi.