Odczuwanie pragnienia słabnie z wiekiem, podczas gdy zapotrzebowanie organizmu na płyny wcale się nie zmienia. Oznacza to, że należy zadbać o odpowiednie nawodnienie seniora i namawiać go do tego, by pił nawet, gdy nie odczuwa takiej potrzeby. Warto pamiętać, że nawodniony organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Tym bardziej, że seniorzy niejednokrotnie nie tylko piją za mało, ale także przyjmują leki sprzyjające odwodnieniu.
Zalecana ilość spożycia płynów
Aby dowiedzieć się, ile dokładnie powinien pić senior, można skorzystać ze wzoru, którym posługują się dietetycy. Każda osoba powinna wypijać około 0,03 litra płynów na kilogram masy ciała. Oznacza to, że senior ważący 60 kilogramów powinien wypijać 1,8 litra, podczas gdy osoba ważąca 75 – aż 2,25 litra. Wydaje się, że to naprawdę wiele, ale warto pamiętać, że płyny to nie tylko napoje, ale także zupa czy woda, która znajduje się w owocach i warzywach.
Przede wszystkim woda
Ludzki organizm zbudowany jest głównie z wody, nic więc dziwnego, że podstawowym płynem, który powinien przyjmować senior, jest właśnie woda. To ona pozwala odpowiednio nawodnić organizm, dzięki czemu regeneracja przebiega szybciej. Odpowiednie nawodnienie wpływa także na funkcjonowanie i świadomość człowieka, a także na pracę układu pokarmowego. Picie dużej ilości wody jest dobrym sposobem na zapobieganie zaparciom. Również wiele witamin rozpuszcza się w wodzie, toteż prawidłowo nawodniony organizm będzie je lepiej przyswajał.
Alternatywa dla wody
Senior nieraz niechętnie sięga jednak po wodę. Woli coś, co będzie miało więcej smaku. Na szczęście osoby starsze mogą przyjmować praktycznie wszystkie płyny, o ile nie wyklucza tego ich stan zdrowia czy leki. Może to być więc chociażby herbata czy różnego rodzaju soki.
Dla odczuwających chłód
Osoby starsze częściej są zmarznięte, dlatego znacznie łatwiej przekonać je do picia ciepłych napojów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Rozgrzewającą propozycją będzie chociażby mleko z miodem czy mleko z czekoladą i odrobiną chili, które nie tylko nawadnia, ale także świetnie smakuje. Na rozgrzewkę można podać seniorowi również słabe herbaty z takimi dodatkami jak miód, goździki czy imbir.
Napoje na poprawę snu
Senior może też cierpieć na bezsenność. Problem ten można nieco złagodzić, odpowiednio dobierając przyjmowane przez osobę starszą płyny. Warto zrezygnować z podawania mocnej, czarnej herbaty, szczególnie po południu, a także kawy. Płyny te zawierają bowiem teinę i kofeinę, które wykazują działanie pobudzające. Zamiast tego warto sięgnąć po napary ziołowe, które mają właściwości uspokajające i wyciszające. Takie zioła to przede wszystkim melisa, kozłek lekarski oraz rumianek.
Partnerem artykułu jest firma Prosenior, oferująca pracę dla opiekunów osób starszych – http://prosenior.pl/praca-jako-opiekunka/