Lista przyczyn, dlaczego konkretna osoba nagle zaczyna obserwować przerzedzające się owłosienie na głowie, jest stosunkowo długa. Niektóre z nich mają związek ze stresem, inne z hormonami, czy uwarunkowaniami genetycznymi. Wymienia się także formy łysienia, których podłoże jest na obecnym etapie medycyny bliżej nieokreślone. W zależności od rodzaju łysienia istnieją metody, które umożliwiają jego leczenie, spowolnienie lub przywrócenie gęstości fryzurze. Kiedy można cofnąć łysienie? Jakie terapie i zabiegi stosuje się w tym celu?
Łysienie androgenowe
Jednym z rodzajów łysienia jest odmiana androgenowa. Borykają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podłoże tej choroby ma związek z hormonami, a mianowicie męskim hormonem androgenem, na który pacjent wykazuje nadmierną wrażliwość. Może on powodować osłabianie i zanikanie mieszków włosowych.
Wśród zabiegów medycyny estetycznej dostępne są procedury, które umożliwiają pacjentom zmagającym się z tym typem łysienia poprawę stanu i kondycji włosów. Mowa tutaj o przeszczepie włosów. Celem tej metody jest uzyskanie naturalnie wyglądających efektów i zwiększenie objętości włosów, jak i skrócenie czasu potrzebnego na rekonwalescencję po zabiegu.
Aby przeprowadzić tę procedurę, należy w pierwszej kolejności pobrać mikroszczepy włosów np. z klatki piersiowej, pleców, czy tyłu głowy, a następnie umieścić je w niewielkich otworach wykonanych w skórze głowy. Cebulki, dzięki nowoczesnej technologii, nie ulegają uszkodzeniu, co zwiększa szansę na ich adaptację w nowym środowisku i zwiększenie gęstości włosów w newralgicznym dla pacjenta obszarze.
Łysienie spowodowane stresem i niewłaściwą dietą
Niektórzy pacjenci borykają się z łysieniem, które spowodowane jest stresem, brakiem odpowiedniego, zdrowego stylu życia, ubogą w składniki odżywcze dietą itd. Zdarza się również, iż ubytek w ilości włosów dyktowany jest postępującym wiekiem, okresem ciąży, uciążliwą chorobą.
W takich sytuacjach można skorzystać z metod medycyny estetycznej, które zwiększają ukrwienie skóry, umożliwiają jej odżywienie i rewitalizację. Jednym z zabiegów regeneracyjnych, który ułatwia cofnięcie łysienia i poprawę objętości fryzury, jest mezoterapia igłowa.
Iniekcja skóry głowy poprawia jej krążenie i zmusza tkanki do intensywniejszej regeneracji. Natomiast wstrzyknięcie odpowiednich substancji odżywczych wzmacnia mieszki włosowe. Dzięki temu struktura włosa ulega pogrubieniu. Zwiększa się również liczba włosów, a ich odrastanie przebiega szybciej. Mezoterapia igłowa to zabieg, który stosuje się w celu zahamowania nadmiernego wypadania włosów.
Utrata włosów po urazach mechanicznych i zabiegach chirurgicznych
Do wypadania włosów dochodzi również w sytuacji, gdy pacjent z powodu wypadku lub innych niekorzystnych dla niego okoliczności musi poddać się operacji. Zdarza się, iż w miejscu występowania blizn włosy nie odrastają lub ich występowanie jest nieliczne. Osłabione lub uszkodzone cebulki nie są w stanie doprowadzić do wzrostu włosów w tym samym stopniu, co przed urazem lub operacją.
W zależności od charakteru i stopnia zaawansowania zmian niektórym pacjentom proponuje się zabieg iniekcji z wykorzystaniem fibryny komórkowej i strukturalnej. Celem takiej procedury jest poprawa kondycji skóry, a tym samym i wzmocnienie włosów. Jeśli chodzi o fibrynę strukturalną, jej zastosowanie wiąże się z poprawą jakości tkanek i zintensyfikowaniem zachodzących w nich procesów regeneracyjnych, jeżeli doszło do ich uszkodzenia.
Konsultacje medyczne dla osób borykających się z łysieniem
Łysienie może być procesem odwracalnym, jeżeli nie doszło do całkowitego uszkodzenia mieszków włosowych. W takich okolicznościach niektóre zabiegi mogą zahamować przebieg łysienia i pomóc skórze oraz mieszkom powrócić do lepszej kondycji. Jeżeli natomiast zanik włosów jest całkowity, można rozważyć przeszczep. Zarówno leczenie, farmakoterapia, jak i postępowanie zabiegowe jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli chcesz uzyskać informacje na temat możliwości leczenia, umów się na wizytę w Klinice Novoderm w Łodzi.