Strona główna » Czy fototapety do mieszkania się opłacają?
Dom i Wnętrze

Czy fototapety do mieszkania się opłacają?

Fototapety dostępne są w różnych rozmiarach, wzorach, a także fakturach, co wpływa na różną wysokość ceny. Dodatkowo sami decydujemy czy sami położymy fototapetę czy nie. Sprawdź czy opłaca się kupować fototapetę do mieszkania.

Czy fototapety do mieszkania się opłacają?

Fototapety dostępne są w różnych rozmiarach, wzorach, a także fakturach, co wpływa na różną wysokość ceny.
Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy opłaca się kupować fototapetę do mieszkania, każdy musi najpierw wiedzieć, co oznacza dla niego opłacalność w kwestii fototapet w domu. Fototapety nie są w mieszkaniu rzeczą niezbędną jak np. kanapa i stół w salonie, co za tym idzie, inwestycja pieniędzy w fototapetę będzie dla nas umotywowana czymś więcej niż tylko koniecznością. Bilans zysków i strat w przypadku fototapet na swój sposób jest dość prosty – najpierw wydajemy na nią pieniądze, a potem dostajemy korzyści jakie płyną z fototapety w naszym domu. Pytanie tylko, a raczej pytania – ile będziemy musieli wydać i czy zalety fototapety zrównoważą tę kwotę?

Ile będziemy musieli wydać na fototapetę?

To oczywiście zależy, od tego jak duża ma być ta fototapeta oraz jakiej jakości, a na końcu dochodzi jeszcze wybór konkretnego wzoru, który również ma wpływ na cenę. Na potrzeby artykułu, zrobimy dwa przykładowe obliczenia, które naświetlą nieco koszty fototapet. Od razu zaznaczamy, że koszty fototapet wahają się nawet pomiędzy podobnymi wzorami tego samego rodzaju fototapet, więc nasze obliczenia mają na celu wyłącznie ukazanie widełek w jakich może się zamknąć ta inwestycja. Zakładamy, że w pierwszym przypadku kupiliśmy fototapetę lateksową za 60 zł/m2 a w drugim fototapetę winylową – ze względu na niską hygroskopijność i wytrzymałość – w cenie 80 zł/m2. Średnie koszty klejenia fototapety na zlecenie to od 30 do 50 zł/m2, więc przyjmujemy 40 zł/m2.
Fototapeta do salonu na ścianę o powierzchni 3 x 4 m, samodzielnie przyklejana.
12 m x 60 zł = 720 zł
Razem: 720 zł
Fototapeta do kuchni o łącznej powierzchni 2 x 3 m, przyklejana przez fachowców.
6 m x 80 zł = 420 zł
6 m x 40 zł/m2 = 240 zł
Razem: 660 zł

Jak widać te koszty mogą wyglądać bardzo różnie, zależnie od wielu czynników. Obniżyć je możemy min. poprzez samodzielne przyklejenie fototapety, wybranie w miarę taniego wzoru oraz niedużej powierzchni do tapetowania. Z drugiej strony jeśli urządzenie mieszkania traktujemy jako inwestycję na lata, to warto wydać pieniądze na fototapetę, która naprawdę nas zadowala.

Jak skorzystamy z fototapet w naszym domu?

Porządna fototapeta z pewnością jest droższa niż po prostu pomalowanie ścian na dany kolor, a więc dlaczego mielibyśmy w nią inwestować? Przede wszystkim fototapety mogą posłużyć nam kilka ładnych lat, nawet jeśli w domu mamy małe dzieci. Większość fototapet można na mokro czyścić ścierką lub gąbką bez uszczerbku na nadruku, więc usunięcie ewentualnych plam i rysunków naściennych naszych dzieci nie będzie problemem. Dużym plusem fototapet jest ich uniwersalność, czyli dopasowanie do różnych wnętrz. Fototapety do pokoju dziecięcego będą dużo ładniejszą ozdobą rozbudzającą wyobraźnię niż jednokolorowa ściana. Z kolei w kuchni możemy mieć fototapetę, która uchroni ściany przed zawilgoceniem, a zarazem będzie dopasowaną do aranżacji dekoracją. Jest jeszcze jeden aspekt o którym warto wspomnieć, otóż odpowiednio dobrane fototapety mogą optycznie powiększyć wnętrze naszego salonu lub sypialni. Niedostatecznie duża przestrzeń w mieszkaniu jest bolączką wielu osób, a powiększenie – chociaż wizualne – tylko i wyłącznie dzięki fototapecie, to na pewno duża zaleta.
Reasumując, czy opłaca się kupować fototapety, czy też nie, każdy musi zdecydować sam. Pomocne przy podjęciu decyzji może być przejrzenie oferty sklepów, aby zobaczyć, jak fototapety prezentują się w konkretnych aranżacjach. Szeroka oferta producentów również powinna być pomocna, byle tylko nie okazała się przeszkodą przy wyborze konkretnego wzoru.
Artykuł zredagowano dzięki informacjom dostępnym na stronie firmy Dekowizja https://www.dekowizja.pl, na której można dopasować dowolną fototapetę do swojego mieszkania lub domu. Dostępne jest tysiące wzorów fototapet wykonanych z najwyższej jakości materiałów.