Strona główna » Czy piwo bezalkoholowe nie zawiera wcale alkoholu?
Ciekawe

Czy piwo bezalkoholowe nie zawiera wcale alkoholu?

Two glasses full of beer on weathered wooden table with black and gray background

W sklepach spożywczych na półkach obok zwykłych napojów alkoholowych pojawiają się też piwa bezalkoholowe. Czy oznacza to, że faktycznie nie zawierają one alkoholu? Jak należy to interpretować? Czy piwo bezalkoholowe może być spożywane przez kobiety ciężarne lub dzieci?

Ile procent alkoholu zawiera piwo bezalkoholowe?

Według ustawy o podatku akcyzowym, piwo może zostać uznane za bezalkoholowe, gdy zawartość alkoholu etylowego w całkowitej objętości napoju nie przekracza 0,5%. Jest to jednak kryterium przyjęte na użytek ustawodawstwa. W rzeczywistości dostępne na rynku piwa bezalkoholowe mogą mieć równy, niższy lub nawet zerowy poziom zawartości alkoholu. W przypadku niektórych piw, na przykład z niemieckich browarów, takie piwa mają status napojów izotonicznych, ponieważ nie zawierają wcale alkoholu, za to są pełne witamin, mikroelementów i polifenoli.

Kto może spożywać takie napoje?

Zaleca się spożywanie piw bezalkoholowych sportowcom po intensywnym treningu fizycznym, w celu uzupełnienia elektrolitów. Co więcej, takimi napojami powinny się zainteresować osoby dbające o linię, ponieważ są one praktycznie bez kalorii – cukier nie zostaje w nich przetworzony na wysokokaloryczny alkohol. Piwa bezalkoholowe dedykowane są przede wszystkim osobom, które z różnych względów nie mogą pić piwa, a bardzo chciałyby. Jest wielu smakoszy piwa, którym ciężko jest przebywać wśród osób pijących piwo i nie móc go wypić. Dzięki piwom bezalkoholowym mogą oni cieszyć się smakiem piwa (który jest identyczny z piwem o zawartości alkoholu 5-6%), a jednocześnie nie odczuwać skutków przepicia się. Takie piwo mogą spożywać kobiety w ciąży i karmiące, bez obaw o zdrowie swojego potomka. Warto jednak przy zakupie zwrócić uwagę na zawartość alkoholu w piwie. Chociaż jedna butelka może mieć go mniej niż pół procenta, to wypicie kilku butelek może już spowodować skutki szkodliwe dla osoby, która wcale nie powinna spożywać alkoholu.

Piwa bezalkoholowe a dzieci

Dzieci bardzo często chcą posmakować piwa. Warto uświadamiać dziecku, że picie piwa nie jest zbyt dobre, ale jednocześnie nie demonizować piwa tak bardzo. Pamiętać należy, że jest ono cennym źródłem witamin i mikroelementów. Tak naprawdę kilka łyków piwa bezalkoholowego będzie dla dziecka sposobem na zaspokojenie ciekawości, ale także na uzupełnienie niedoborów witamin.

Piwo bezalkoholowe kupisz w sklepie bezalkoholowe.com