To naturalne, że w sytuacji, kiedy zagrożone jest nasze życie, nie myślimy o tym, czy nasze działania mieszczą się w granicy prawa. Uruchama się wtedy odruch samoobrony i po prostu działamy. Możemy jednak zastanowić się nad tym wcześniej, kiedy wybieramy narzędzie, które będziemy nosić przy sobie.
Nóż – łatwo dostępne narzędzie
Nóż to narzędzie, które każdy posiada w domu. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jego zakup. Noże są tanim i wygodnym przyrządem do samoobrony. Niewielkich rozmiarów nóż możemy mieć zawsze przy sobie, schowany w kieszeni czy torebce. Ważne, żeby był odpowiednio zabezpieczony – w przeciwnym wypadku możemy się niechcący zranić. Należy także pamiętać, aby jak każde narzędzie do samoobrony był dla nas łatwo dostępny. Kiedy jesteśmy atakowani, nie ma czasu na zastanowienie i przeszukiwanie kieszeni.
Obrona konieczna a nóż
Czy godząc napastnika nożem, nie narażamy się na konsekwencje prawne? Można powiedzieć, że to zależy. O ile samo użycie noża w samoobronie nie jest zakazane przez polskie prawo, o tyle dobycie tego przedmiotu i ugodzenie nim napastnika musi być uzasadnione sytuacją zagrożenia. Zgodnie z artykułem 25 Kodeksu karnego odpieranie bezpośredniego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem nie jest przestępstwem. Nawet, jeśli do obrony używamy noża. Osoba zaatakowana ma prawo użyć takiego narzędzia, które pozwoli jej odeprzeć bezprawny, bezpośredni i rzeczywisty zamach (atak). Drugą stroną medalu jest jednak to, czy nóż będzie stosownym środkiem w tej konkretnej sytuacji zagrożenia.
Granice obrony koniecznej
Sposób samoobrony musi być współmierny do niebezpieczeństwa, jakie nam grozi. Inaczej będziemy się bronić przed np. dzieckiem, które bawi się niebezpiecznym narzędziem i może nieświadomie wyrządzić nam krzywdę, a inaczej przed agresywnym, dorosłym mężczyzną. Ofiara w sytuacji zagrożenia może nie być w stanie ocenić, czy to co robi mieści się w granicach obrony koniecznej. Warto pamiętać, że do przekroczenia tej granicy może dojść, kiedy już odparliśmy atak, tak że napastnik się wycofał lub nie jest już w stanie zrobić nam krzywdy, a mimo to ranimy go.
Ryzyko związane z użyciem noża
Prawo nie zawsze jest jednoznaczne. Czasem wyrok w jakiejś sprawie zależy od interpretacji sędziego, który może uznać, że użycie noża w tym konkretnym przypadku to nadużycie prawa do samoobrony. Istnieje także ryzyko, że w momencie napadu ktoś odbierze nam narzędzie i wykorzysta je do ataku.
Podsumowując, obrona nożem jest legalna, ale może mieć przykre konsekwencje prawne dla ofiary zamachu, jeżeli użyje ona noża niewspółmiernie do zagrożenia. Na jego posiadanie nie trzeba mieć specjalnej zgody. Ważne, aby nie dać ponieść się emocjom w sytuacji zagrożenia i nie przekroczyć granicy obrony koniecznej. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat samoobrony, odwiedź stronę www.skuteczna-samoobrona.pl