Strona główna » Czym są inteligentne domy?
Technologia

Czym są inteligentne domy?

Domy inteligentne do niedawna kojarzyły nam się przede wszystkim z futurystycznymi wizjami w filmach science fiction. W wizjach tych nowoczesne panie domu praktycznie nie musiały gotować, gdyż wszystko robiły za nich nowoczesne roboty i urządzenia. Jak te wizje mają się do współczesnej wiedzy i oferowanych na polskim rynku systemów domów inteligentnych? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska!
Współcześnie systemy domów inteligentnych to zestawy czujników i zarządzających nimi aplikacji dedykowanych na telefon czy na tablet. Jeszcze kilkanaście lat temu systemy takie opierały się przede wszystkim na kablach – stworzenie takiej instalacji było więc konieczne jest w czasie tworzenia innych instalacji elektrycznych w domach czy mieszkaniach. Jeśli właściciel lokalu zdecydował się na stworzenie takiego urządzenia po oddaniu mieszkania do użytku, czekało go kucie ścian i wiele pracy.
Dzisiaj system ten jest znacznie łatwiejszy w instalacji i w użyciu. W czym może nam pomóc inteligentny dom?

Zalety domów inteligentnych

Czujniki systemy inteligentnego mogą zarządzać większością urządzeń i mediów w domu. Są zdolne do zarządzania zaworami wody i gazu w mieszkaniach, ale również do uruchamiania bram wjazdowych, zamków centralnych w mieszkaniach, rolet zewnętrznych. Zadaniem czujników jest także zmiana parametrów termostatów, jeśli zostanie wydane takie polecenie poprzez aplikację. Działanie czujników może obejmować również funkcjonowanie oświetlenia w domu – możemy samodzielnie ustalać stopień natężenie światła, jak również programować sceny świetlne, wszystko zależnie od potrzeb czy nastroju.
Systemy domów inteligentnych zalecane są w przypadku osób starszych – dzięki możliwości zarządzania konkretnymi mediami bez wstawania z fotela z pewnością możliwe jest osiągnięcie spokoju i komfortu we własnym mieszkaniu