Strona główna » Dlaczego warto pić wodę filtrowaną metodą odwróconej osmozy
Zdrowie i Uroda

Dlaczego warto pić wodę filtrowaną metodą odwróconej osmozy

Większość ludzi unika picia surowej wody z kranu – nic dziwnego, jej czystość pozostawia wiele do życzenia. Częściej wybierana jest woda mineralna z butelek. Dobrą alternatywą dla wody mineralnej jest picie wody przefiltrowanej przez filtry, których działanie oparte jest na odwróconej osmozie. Taka woda jest niemal w stu procentach czysta.

Proces odwróconej osmozy wzorowany na naturze

Osmoza jest procesem powszechnie zachodzącym we wszystkich organizmach żywych. Jest to przechodzenie przez półprzepuszczalną błonę cząsteczek wody z roztworu o stężeniu mniejszym do roztworu o większym stężeniu cząsteczek.
Odwrócona osmoza jest odwróceniem procesu osmozy, czyli filtrowaniem. Ciśnienie wody w sieci wodociągowej sprawia, że przez półprzepuszczalną błonę przeciśnięte zostają jedynie cząsteczki wody. Wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymane a przefiltrowana woda jest niemal w stu procentach czysta.

Użytkowanie filtru osmotycznego

Współczesne filtry z odwróconą osmozą są kompaktowych rozmiarów i można je zamontować w szafce pod zlewem kuchennym. Sam montaż nie jest zbyt skomplikowany.
Sercem filtra jest półprzepuszczalna błona osmotyczna, działa ona na zasadzie niezmiernie dokładnego sita. Wykorzystany jest tutaj proces odwróconej osmozy – przenikania roztworów o większym stężeniu na drugą stronę membrany, gdzie jest mniejsze stężenie.

Nowoczesne filtry z odwróconą osmozą a minerały

Odwrócona osmoza to bardzo skuteczny sposób filtracji, usuwa ona wszelkie zanieczyszczenia (w tym bakterie i wirusy), niestety pozbawia też wodę związków wapnia i magnezu. Taka woda nie dostarcza organizmowi tych ważnych składników mineralnych. Niegdyś rozwiązywano ten problem dodatkowo mineralizując wodę poddaną wcześniej procesowi oczyszczania osmotycznego.
Obecnie w przypadku nowoczesnych filtrów problem ten nie występuje, ponieważ mają one wbudowane mineralizatory, które uzupełniają oczyszczoną wodę o cenne związki mineralne.

Zalety odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza sprawia, że woda pozbawiona zostaje rdzy, piasku, zanieczyszczeń mechanicznych, związków metali ciężkich oraz bakterii i wirusów. Efektywność filtrów z odwróconą osmozą firmy http://wodanet.pl/ sięga około dziewięćdziesięciu sześciu procent wszystkich substancji, jakie znajdują się w wodzie, nawet tych najdrobniejszych.
Tak oczyszczona woda jest szczególnie korzystna dla alergików, bowiem nie zawiera alergenów i składników drażniących skórę. Jest też zalecana małym dzieciom, gdyż nie szkodzi ich delikatnej skórze, podatnej na wszelkie drażniące czynniki.