Strona główna » Donice dekoracyjne na taras
Dom i Wnętrze

Donice dekoracyjne na taras

Dopasowane donice dekoracyjne na powierzchniach poza domem powinny być wysokiej jakości nie tylko ze względu na lepszy wygląd takich elementów dekoracyjnych, ale również – przez wzgląd na ich wytrzymałość. Rozmaite warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz, sprawiają że mogą one ulec uszkodzeniu znacznie szybciej.

Więcej nie znaczy lepiej

Donice dekoracyjne wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV czy skrajne temperatury mogą być kosztowne. Dlatego w takim przypadku znacznie lepiej jest kierować się zasadą, że lepiej mieć mniej donic wyższej jakości niż bardzo dużo tanich, które ulegną uszkodzeniu w ciągu jednego sezonu.

Najlepszym wyborem na tarasy i ogólnie lokalizacje poza domem są donice wykonane z kamienia lub betonu. Są one najbardziej wytrzymałe i zapewniają świetny efekt dekoracyjny. Ich główną wadą jest jednak fakt, że ciężko je przemieścić ze względu na dużą masę, a gdy znajduje się już w nich roślina oraz ziemia – jest to właściwie niemożliwe. Dlatego też takie donice trzeba od razu ustawiać w odpowiadającej nam lokalizacji.

Wiszące, stojące – w zależności od potrzeb

Donice dekoracyjne na tarasy można swobodnie podwiesić na hakach (na przykład na ścianie domu) lub na balustradzie – jeśli taras takową posiada. W takich miejscach świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju rośliny wiszące, które kaskadą będą opadać w dół, zapewniając bardzo dekoracyjny efekt końcowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że do tego celu nie sprawdzą się jakiekolwiek donice, ale takie konkretnie przeznaczone do zawieszania. Posiadają one wbudowane podstawki, dzięki czemu nadmiar wody może ujść z doniczki, jednocześnie nie zalewając podłogi: to doskonałe rozwiązanie dla rośliny i dla nas, gdyż jest łatwiejsze w utrzymaniu i czystsze.

Jak zaplanować powierzchnię tarasu?

Rozstawienie donic na tarasie nie jest prostym zadaniem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak dużo przestrzeni możemy poświecić na roślinność. Jeśli taras jest niewielki, należy raczej unikać okrągłych modeli, które zbędnie zabierają przestrzeń wokół. W takiej sytuacji dużo lepszym wyborem są donice prostokątne lub kwadratowe, które można dosunąć do brzegu całej powierzchni. W ten sposób nie stracimy cennej przestrzeni, której brakuje.

Jeśli natomiast miejsce nie jest problemem, a dodatkowo podobają nam się okrągłe donice, można zaopatrzyć się w takie właśnie modele. Zapewnią one odpowiedni efekt dekoracyjny, jednak należy uważnie zastanowić się nad ich rozlokowaniem, aby swą formą nie spowodowały przytłaczającego wrażenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie donice dekoracyjne – https://barokko.pl/pol_n_Donice-179.html.