Strona główna » Drewniane meble – co warto o nich wiedzieć?
Dom i Wnętrze

Drewniane meble – co warto o nich wiedzieć?

Drewniane meble nie tracą na swojej popularności – producenci mebli co sezon prezentują nam nowe wzory i ciekawe rozwiązania związane z meblami stawianymi w sypialni, kuchni, pokoju dziennym. Jako klienci mamy niezwykle szeroki wybór: liczne gatunki drzew i kolory sprawiają, że ciężko podjąć szybko decyzję! Jak przygotować się do kupna konkretnych mebli drewnianych? Warto przyjrzeć się im z bliska!

Zalety drewna – trwałe, odporne na uszkodzenia

Drewno jest materiałem naturalnie występującym w przyrodzie, dostępne w licznych gatunkach. W Polsce najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami drewna są klon, buk, dąb i sosna. Różnią się one kolorem, ułożeniem słojów, również łupliwością. Zanim drewno zostanie poddane obróbce konieczne jest jego odpowiednie wysuszenie – w tym celu bale drewna są umieszczane w specjalnych magazynach. Wysuszenie drewna gwarantuje, że wewnątrz nie zacznie zbierać się wilgoć i powstawać pleśń. Podczas obróbki stolarskiej drewno jest dokładnie heblowane, pozbawiane wszelkich sęków czy nierówności. Ostatnim etapem jest lakierowanie lub bejcowanie. Lakiery zabezpieczają wnętrze drewna przed wnikaniem wilgoci, ścieraniem. Bejce mogą pomóc w zmianie naturalnego koloru drewna.

Jakie meble kupowane są najchętniej?

W przypadku mebli drewnianych dużym zainteresowaniem cieszą się szafy na wymiar, klasyczne stolik nocny, łóżka drewniane oraz stoły do jadalni.