Strona główna » Generalny wykonawca czy kilka firm budowlanych?
Biznes

Generalny wykonawca czy kilka firm budowlanych?

Budowę domu można zrealizować na dwa sposoby: albo zlecić ją generalnemu wykonawcy, albo zatrudnić kilka firm. Przed podjęciem decyzji warto poznać zalety i wady każdego z nich.

Generalny wykonawca

Powierzenie realizacji inwestycji generalnemu wykonawcy to zdecydowanie bardzo wygodne rozwiązanie, zaoszczędza czas inwestora i nie wymaga od niego zaangażowania w trakcie budowy. Do zadań inwestora należy wybór głównego wykonawcy, podpisanie z nim kompleksowej umowy, wypłacanie transz za realizację poszczególnych etapów budowy oraz na koniec odbiór inwestycji.

Oczywiście inwestor może nadzorować przebieg budowy, ale najczęściej zatrudnia w tym celu inspektora nadzoru budowlanego, który kontroluje prawidłowość przebiegu poszczególnych etapów budowy, zastosowanie odpowiednich materiałów, terminowość realizacji.

Zdecydowanym minusem tego sposobu są wysokie koszty. Generalny wykonawca dolicza kilkanaście procent do końcowej kwoty kosztorysu, to jego wynagrodzenie za dodatkowe czynności.

Zatrudnienie kilku wykonawców

Największą zaletą tego rozwiązania są znacznie niższe koszty niż w przypadku wyboru inwestora generalnego. Jednak wymaga ono znacznie większego zaangażowania inwestora. Do niego należy zamawianie materiałów, wybór firm budowlanych, nadzorowanie realizacji poszczególnych etapów.

Taka forma realizacji budowy daje inwestorowi możliwość zakupu materiałów w dobrych cenach oraz wyboru najlepszych firm do wykonania różnych etapów inwestycji. Wiadomo, że firmy z Podhala najlepsze są do wykonania więźb dachowych i dachów, a firma budowlana Opole specjalizuje się w stanach surowych i pracach wykończeniowych. Inną firmę można wybrać do wykonania instalacji elektrycznej, a inną do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co prawda wydłuża to czas realizacji, ale prace wykonane są na wysokim poziomie.

Jak wybrać firmę budowlaną?

Konkurencja wśród firm budowlanych jest bardzo duża, a więc wybór odpowiedniej wydaje się być łatwy. W rzeczywistości jednak znalezienie profesjonalnej firmy budowlanej wymaga odpowiedniej wiedzy i czasu.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rekomendacji znajomych, którzy zadowoleni są z usług danej firmy. Jeśli nie ma takiej możliwości trzeba wykazać się własną inicjatywą. Do wyboru są wizyty na sąsiednich budowach lub poszukiwanie firmy przez internet. Profesjonalna firma budowlana Opole na swojej stronie zamieszcza nie tylko informacje niezbędne dla inwestora, ale także zdjęcia wykonanych już inwestycji. To ułatwia ocenę potencjału firmy i jej możliwości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie firma budowlana Opole.