Strona główna » Higiena jamy ustnej kota
Ciekawe

Higiena jamy ustnej kota

Często zapominamy, że koty narażone są na tworzenie się kamienia nazębnego. By uniknąć bolesnych stanów zapalnych, paradontozy, a nawet wypadania zębów, powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej swojego pupila.
Oprócz rutynowych wizyt u weterynarza i przeglądu stanu uzębienia, powinniśmy przygotować się na codzienne mycie zębów. Zwykła szczoteczka zazwyczaj ma za dużą główkę. Zamiast tego można wybrać szczoteczkę dla dzieci lub specjalnie dla kotów. Tę drugą łatwo dostać w sklepie zoologicznym. Często ma dwie główki, które ułatwiają czyszczenie. Dostępne są także szczoteczki nakładane na palec lub materiałowe czyściki do zębów. Alternatywą jest owinięty wokół palca jałowy gazik.
Tak samo jak my używamy pasty, koty także potrzebują odpowiedniego preparatu do mycia zębów. Zwykła pasta ma zbyt intensywny zapach, pupil nie będzie umiał jej wypluć. Pasty dla zwierząt są w pełni bezpieczne i mają zachęcający, mięsny smak.
Do mycia zębów warto przyzwyczajać od małego. Jednak zabieg ten jest zazwyczaj nie lada wyzwaniem dla właściciela. Jeśli jest on niemożliwy lub bardzo uciążliwy, zamiast szczoteczki możemy użyć sprayu do rozpylania na zębach lub preparatu dodawanego do wody czy jedzenia. Pomocna jest też sucha karma, która pomaga ścierać osad dzięki swojej konsystencji.
Dbając o higienę naszego pupila, oszczędzimy mu dużo bólu. Mechaniczne ściąganie kamienia u weterynarza wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, co może wpłynąć na zdrowie naszego przyjaciela.
Porada przygotowana we współpracy ze sklepem http://www.zoocentrum24.pl specjalizującym się w sprzedaży wysokiej jakości karmy dla kotów, akcesoriów i zabawek.

https://myvatn.org https://eltying.com.pl/domowe-biuro-jak-je-urzadzic/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/61-nowoczesne-meble-lazienkowe