Idzie lato i z dnia na dzień, coraz mniej przejmujemy się niską temperaturą na zewnątrz. Jednak jest coś, o czym wszyscy chcielibyśmy zapomnieć – zima wróci i to szybciej niż nam się wydaję. Dlatego też lato, jest idealnym okresem by pomyśleć o dodatkowym ociepleniu naszego mieszkania. Dzięki odpowiednio wykonanej izolacji cieplnej, w naszym mieszkaniu będzie cieplej i przytulniej, a my zaoszczędzimy na kosztach związanych z ogrzewaniem.
Jednak jak należy wykonać izolację cieplną domu, by była w pełni funkcjonalna? Jak się okazuje, należy unikać podstawowych błędów, a całe zadanie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przedstawiamy kilka błędów, na które musisz uważać ocieplając dom.
Pamiętaj o zabezpieczeniu budynku
Każdy remont wiąże się z użyciem ciężkich materiałów i masą kurzu czy pyłu – dlatego też wykonawca powinien dobrze zabezpieczyć wszystkie okna oklejając je folią. Rusztowanie powinno być osłonięte siatką, która zabezpieczy elewacje przed zbyt dużym wiatrem czy nasłonecznieniem, dzięki temu nakładane materiały będą równomiernie wysychać.
Przygotuj ocieplaną powierzchnie
Ocieplane ściany muszą mieć odpowiednią nośność i być gładkie, równe oraz odpylone tak, by zagwarantować przyczepność i skuteczność kleju. Pamiętaj o naprawie i wyrównaniu tynków. Resztki pleśni czy innych niepożądanych osadów muszą zostać usunięte. Trzeba też bezwzględnie usunąć przyczynę ich powstawania – pleśń w piance ocieplającej, to jedna z najgorszych przygód jakie mogą nas spotkać
Pamiętaj o kolejności!
Niektórzy wykonawcy, chcąc ułatwić sobie nieco zadanie, nakładają najpierw siatkę na ścianie, dopiero później nakładając na nią warstwę kleju – to błąd, kolejność powinna być odwrotna. Nie możemy też rezygnować z gruntowania, które często zastępowane jest nałożeniem warstwy tynku cienkowarstwowego – spowoduje to powstawanie plam na ścianie, a w perspektywie czasu odpadanie tynku
Czas działa na twoją niekorzyść
Chodzi tu głównie o elementy izolacji termicznej, które lekko mówiąc, nie przepadają za bezpośrednim wpływem czynników atmosferycznych. Nieosłonięta wełna, bardzo szybko nasiąknie wodą, a styropian ulegnie degradacji. Wszystkie materiały ociepleniowe, należy chronić przed działaniem sił przyrody, a co za tym idzie skończyć prace remontowe tak szybko, jak to możliwe
Pamiętaj o listwie startowej
Jej brak, może powodować wywinięcia się siatki na styropian, co czyni go narażonym na działanie czynników atmosferycznych i zwierząt (ptaki i gryzonie mogą skutecznie wydłubać część ocieplenia, gdy tylko mają do niego dostęp)
Uważaj na nadproża
Powinny one być osłonięte od zewnętrznej części ściany – najlepiej jeśli będzie to ten sam materiał, co ten, którego użyliście na pozostałej jej powierzchni. Jeżeli tego nie zrobicie, tynk z nadproża może się osypywać. Betonowe nadproże to też mniejsza przyczepność ocieplenia do ściany, dlatego w tym miejscach zachowaj szczególną staranność prac.
Źródło: http://ogro-dom.pl