Nie da się ukryć, Polacy budują coraz więcej domów. Od kilku lat obserwujemy wyraźny trend: mieszkańcy dużych miast uciekają na przedmieścia i do podmiejskich gmin. Trudno zresztą się dziwić, skoro rusz co rusz jesteśmy bombardowani informacjami o coraz gorszej jakości powietrza w polskich miastach.
Własny dom pod miastem
W Polsce najwięcej domów buduje się w sposób tradycyjny, czyli w technologii murowanej. Ma ona swoje zalety, ale także wady. Właśnie z powodu tych ostatnich coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane – zarówno z bali, jak i szkieletowe.
Warto wiedzieć, że budowa domów w technologii szkieletowej to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Dom szkieletowy buduje się szybciej, a koszt inwestycji w porównaniu z analogicznym budynkiem wykonanym w technologii murowanej może być niższy aż o 30-40 proc. To informacja nie do przecenienia, jeśli chcemy oszczędzić na budowie, równocześnie nie oszczędzając na jakości i funkcjonalności budynku.
Gotowe projekty
Ciekawym i dość wyraźnym trendem widocznym wśród budowanych w Polsce domów są tak zwane projekty gotowe. O co tu chodzi? Po prostu o kupno projektu, który nie powstaje na indywidualne zamówienie, a wybierany jest z mniej lub bardziej obszernego katalogu danej firmy. Jaka jest największa zaleta tego rozwiązania? Oczywiście cena – projekty gotowe to niewielki koszt w porównaniu z projektem indywidualnym, a już zwłaszcza takim, który zostanie stworzony przez znane biuro architektoniczne. Z minusów? Przede wszystkim wtórność. Chociaż przyznać trzeba, że spora część gotowych projektów w niczym nie ustępuje projektom indywidualnym. O ile oczywiście nie zależy nam na oryginalności.