Strona główna » Jak dostać uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego?
Motoryzacja

Jak dostać uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego?

W dzisiejszych czasach z pracą w Polsce jest już nieco lepiej, ale wciąż bardzo daleko od ideału. Zwłaszcza jeżeli nie posiadamy pożądanego aktualnie na rynku pracy wykształcenia i doświadczenia, a chcemy zarobić trochę więcej niż przysłowiowe parę groszy. Jednak, jeżeli mamy za sobą kilka lub kilkanaście lat pracy jako mechanik samochodowy, znamy się dobrze na motoryzacji, wiemy ile co kosztuje w kwestii części samochodowych i ile trzeba zapłacić za wykonanie konkretnych napraw, warto zastanowić się nad całkiem niezłą propozycją jaką jest rzeczoznawca samochodowy!

Tak, jest to praca niemal dla każdego, kto jest obeznany w tematyce motoryzacyjnej, najlepiej właśnie poprzez kilka lat pracy w warsztacie samochodowym. Aby móc zostać rzeczoznawcą trzeba najpierw przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzaminy. Jednak na tym nie koniec, bo przyszły pracodawca będzie wymagał od nas zapewne jakiegoś doświadczenia w tej branży. Dlatego warto mieć udokumentowane lata pracy jako mechanik, ponieważ taka osoba najlepiej wie ile trzeba będzie zapłacić za konkretne naprawy i ile kosztują nowe części, zarówno oryginalne jak i zamienniki.

Czym konkretnie zajmują się rzeczoznawcy samochodowi?

Powyższa wiedza bardzo się nam przyda, ponieważ rzeczoznawca to osoba, która głównie uczestniczy przy oględzinach pojazdów po wypadkach lub stłuczkach czy innych kolizjach, a jej zadaniem jest sporządzenie kosztorysu napraw, który będzie podstawą do wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego kierowcy. Tak w skrócie można przedstawić to, co robi rzeczoznawca samochodowy w czasie swojej codziennej pracy. Pamiętajmy, że ciąży na nas wielka odpowiedzialność, zwłaszcza jeśli idzie o duże pieniądze. Na przykład jedziemy na oględziny bardzo drogiego samochodu, którego właściciel pragnie dokonać naprawy uszkodzeń na oryginalnych częściach, które są bardzo drogie. W takiej sytuacji musimy mieć świadomość, że zależnie od uszkodzeń możemy w kosztorysie operować kwotami, które sięgną kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba być pewnym tego co się robi, by nie narazić się na ogromną odpowiedzialność.

Tak więc jak widać, praca jako rzeczoznawca wcale nie jest taka trudna, jednak jest bardzo odpowiedzialna i wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe jak i o przejście całego procesu szkolenia.

Osoby, które chcą wiedzieć jak dostać uprawnienia rzeczoznawcy samochodowego, powinny zgłosić się do lokalnego ośrodka który przeprowadza odpowiednie kursy i szkolenia. Czasem robią to same firmy ubezpieczeniowe, które szukają osób na tego typu stanowisko. Warto jednak zrobić kurs niezależnie, ponieważ wcale nie jest powiedziane że musimy pracować dla towarzystwa ubezpieczeniowego, możemy równie dobrze zostać rzeczoznawcą niezależnym.

Niezależny rzeczoznawca samochodowy z Warszawy firma JW GROUP – Poleca bezpłatną i niezobowiązującą wycenę kosztorysu