Strona główna » Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty
Zdrowie i Uroda

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty

Pierwsza wizyta naszego dziecka u stomatologa może być stresująca, zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka, co rodzi wiele pytań i wątpliwości. Kiedy najlepiej rozpocząć chodzenie do dentysty? Jak się zachować podczas samej wizyty?

Podstawy

Zęby u małego dziecka zaczynają wyrzynać się zazwyczaj po 3.-4. miesiącu – aczkolwiek proces ten może się równie dobrze rozpocząć nawet i po 12. miesiącu od urodzenia. Sugeruje się, iż warto z dzieckiem udać się do dentysty (lub pedodonty, który jest specjalistą w kontaktach z maluszkami), gdy pokażą się siekacze. Jednocześnie, aby pierwsza wizyta przebiegła jak najsprawniej, musimy zadbać o higienę jamy ustnej dziecka. Pomogą w tym łagodzące podrażnienia gryzaki, ale również odpowiednia szczoteczka do zębów (np. Jordan), która jest bardzo bezpieczna i pozwala dziecku zaznajomić się z podstawami higieny. Pomaga to również przed wizytą u dentysty, którą należy przeprowadzić zanim wystąpią jakiekolwiek problemy z uzębieniem. W przeciwnym wypadku możemy zrazić dziecko do lekarza, które od pierwszych chwil w gabinecie będzie go kojarzyć tylko z bólem.

Jak wybrać odpowiedniego dentystę?

Nie jest to najłatwiejsze zadanie dla rodzica, dlatego warto najpierw zasięgnąć rady znajomych lub rodziny. Stomatolog, u którego przeprowadzisz pierwszą wizytę, musi świetnie radzić sobie z dziećmi. Bez tego również może dojść do nieporozumień i niechęci dziecka do kolejnych wizyt. Doświadczony dentysta wie, jak ułożyć dziecko, jak się do niego zwracać i jak sprawić, aby czuło się komfortowo – nawet jeśli w przyszłości trzeba będzie przeprowadzić jakiś zabieg. Warto jeszcze pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przelewać na dziecko swoich złych doświadczeń z dentystami – nie wspominać o bólu, złym panu doktorze (strasznie podczas mycia zębów też nie pomaga!) i innych nieprzyjemnościach.

Jak wygląda wizyta?

Dentysta bada jamę ustną dziecka podczas pierwszej wizyty z pomocą rodzica – na jego kolanach maluch jest spokojny. Co ważne, podczas badania stomatolog będzie w stanie stwierdzić, czy ząbki dziecka dobrze się wyrzynają i czy w związku z tym nie będzie potrzebna porada np. ortodonty, aby maluch miał w dorosłym życiu poprawny zgryz. Nie lekceważy też pierwszych ubytków w zębach mlecznych, które mogą być przyczyną późniejszych poważnych problemów z higieną jamy ustnej. A w ramach ochrony zębów dentysta może zaproponować (w późniejszym wieku dziecka) ich lakierowanie lub dodatkowe fluoryzowanie. Wizyty z dzieckiem powinno się przeprowadzać co pół roku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-dla-dzieci-c3907