Strona główna » Jak rozliczyć podatek z Niemiec?
Ciekawe

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Wyjazdy za granicę do pracy dotyczą bardzo dużej grupy Polaków. Przede wszystkim są to osoby, które ze względów ekonomicznych na stałe emigrują do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Druga grupa to pracownicy sezonowi. Bez względu na rodzaj pracy zobligowani jesteśmy do tego, aby terminowo rozliczyć się z zagranicznym fiskusem. Co musimy wiedzieć?

Praca pełnoetatowa lub na czas określony

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy – zazwyczaj głównym powodem są oczywiście zarobki, jednak wiele osób wspomina również o możliwości szlifowania języka, poznawania nowych krajów. Wśród największych grup pracowniczych wyjeżdżających z Polski wymienia się pracowników sezonowych (którzy pracują najczęściej przy zbiorach) oraz pracowników, którzy otrzymują etaty w międzynarodowych firmach. W jednym i drugim przypadku, po przekroczeniu konkretnego progu zarobków, konieczne jest rozliczenie się z zagranicznym fiskusem. Na szczęcie dzisiaj nie jest to już takie trudne – przede wszystkim możemy liczyć na pomoc wyspecjalizowanych biur podatkowych, takich jak zwrot-podatkow.pl.

Ułatwienia dla podatników

Stojąc przed koniecznością rozliczenia podatku z Niemiec zorientujmy się, czy możemy wypełnić wnioski przez Internet. Dzięki takiej opcji zaoszczędzimy wiele czasu, a dodatkowo taki sposób wysyłki znacząco skrócimy czas otrzymania potencjalnego zwrotu z podatku.

O czym jeszcze musimy pamiętać decydując się na emigrację zarobkową?

Z pewnością bardzo istotne będzie zapewnienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego. W większości krajów europejskich ubezpieczenie wykupuje się u prywatnych firm. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać zarówno z porady lekarza internisty, jak i leczenia ambulatoryjnego. Ubezpieczenie opłacane jest poprzez comiesięczne składki.