Strona główna » Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?
Ciekawe

Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?

Stan naszego uzębienia jest bardzo ważny, ponieważ zęby są wizytówką człowieka, a ich zły stan może powodować wiele powiązanych dolegliwości, a także stać się powodem złego samopoczucia i niskiej samooceny.

Jak dbać o zęby?

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Najlepiej, abyśmy dokładnie szczotkowali zęby po każdym posiłku, a minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem przed snem. Ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów, dotyczy to zarówno twardości włosia, jak i jego rozmieszczenia, a także kształt szczoteczki. Warto wybór szczotki do zębów skonsultować ze stomatologiem, który pomoże wybrać taką, która zapewni nam optymalne efekty. Jeżeli mamy bardzo wrażliwe dziąsła z tendencją do krwawienia, nie powinno stosować się bardzo twardych szczoteczek, natomiast jeżeli żeby umiejscowione są ciasno i przestrzeń między zębowa jest trudno dostępna, szczoteczka powinna być dobrze wyprofilowana i twarda. Alternatywą dla tradycyjnych szczotek do zębów są szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne, oferujące jeszcze lepsze usuwanie resztek jedzenia i zapobiegające osadzaniu się kamienia, a nawet usuwające go. Warto zainwestować w dobrą szczoteczkę, która każdego dnia będzie dbała o dobrą kondycję naszego uzębienia.

Płyny do ust — niezbędne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów dobrze jest zastosować płyn do płukania jamy ustnej. Wielu producentów oferuje różnego rodzaju płyny do ust oferujące świeży oddech i zwalczania bakterii. Wybierając płyn do ust, warto zapoznać się z jego składem, a także właściwościami. Płyny do ust oferują różne właściwości, począwszy od ochrony przed próchnicą, poprzez zapobieganie nadwrażliwości zębów aż do pomocy przy problemach z dziąsłami. Mamy możliwości wyboru takiego płynu, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Stosowanie płynu do ust nie zastąpi szczotkowania, jednak skutecznie pomoże usunąć bakterie z trudno dostępnych miejsc, w które szczoteczka nie dociera, jest to istotne zwłaszcza dla posiadaczy bardzo ciasnego uzębienia. Płyny do płukania mogą być bardzo pomocne dla osób zmagających się z nieświeżym oddechem, zapewniając lepsze samopoczucie i trwałe efekty.

Czy wszyscy mogą stosować płyny do ust?

Płyny zawierające fluor oraz alkohol nie powinny być stosowane przez dzieci, a także osoby, które w jakiś sposób są wrażliwe na te składniki. Zawsze występuje ryzyko przypadkowego połknięcia płynu, co może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie. Wybierając płyn do ust, należy wnikliwie zapoznać się z jego składem, a także stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, wówczas na pewno będzie on pomocny w zachowaniu dobrej kondycji jamy ustnej.