Strona główna » Jak urządzić mały pokój?
Ciekawe

Jak urządzić mały pokój?

Żeby mały pokój optycznie powiększyć, nie tracąc nic na jego funkcjonalności, musimy zwrócić uwagę na dobrane we wnętrzu kolory, odpowiednie meble oraz optymalne oświetlenie. Przestrzegając kilku prostych zasad, aranżując niewielkie pomieszczenie uzyskamy efekt przestronności i lekkości.

 

Przede wszystkim – kolor

Nie ma się co oszukiwać, że najlżej będzie się prezentował mały pokój ubrany w biel. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z koloru w małym wnętrzu. By jednak uzyskać efekt przestronności i lekkości na dużych powierzchniach, takich jak ściany i podłoga zrezygnujmy z ciemnych kolorów. Jasne odcienie powiększą optycznie pomieszczenie i dodatkowo wzmocnią, dzięki odbiciu, odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto przynajmniej sufit pozostawić biały, dzięki temu pokój wyda się wyższy, szczególnie jeśli wybierzemy lamę z otwartym na górze kloszem, dzięki której światło odbije się od sufitu, potęgując ten efekt. Jeśli chcemy wprowadzić ciemny, nasycony kolor ograniczmy się do jednej ściany bądź jej fragmentu oraz dodatków.

 

Jakie meble?

Meble, podobnie jak ściany powinny być jasne i jeśli to możliwe pozbawione uchwytów. Jasne, jednolite fronty, nawet w przypadku konieczności zabudowania całej ściany nie przytłoczą pomieszczenia. Zrezygnujmy z dużych i ciężkich mebli, wybierzmy lekkie, możliwie ażurowe i przeszklone. Jeśli to tylko możliwe meble powinny być niskie.

 

Sprawdź najważniejsze zasady aranżacji i dowiedz się, jak urządzić mały pokój!

 

Zabawa światłem

Odpowiednio dobrane oświetlenie powiększy optycznie każde pomieszczenie. Bardzo skrupulatnie dobierzmy górne oświetlenie, rezygnując z okazałych żyrandoli oraz dużych lamp z zabudowanym od góry kloszem. Doskonałym rozwiązaniem są kinkiety, doświetlone ściany dodatkowo powiększą przestrzeń. Jeśli pokój jest w kształcie prostokąta i jest wąski, umieśćmy kinkiet na dłuższej ścianie. To optycznie poszerzy całe pomieszczenie.