Strona główna » Jak urządzić przedpokój?
Dom i Wnętrze

Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój uważany jest za niezwykle problematyczny element mieszkania czy domu. Zazwyczaj nie ma on dostępu do naturalnego światła, tonie więc w mroku lub źle dobranym świetle. Jak sprawić, aby przedpokój stał się ciekawą częścią mieszkania? Wystarczy dobry pomysł i odrobina fantazji!

Największym problemem przedpokojów jest złe oświetlenie. Z drugiej strony jest to miejsce, które wita każdego gościa po przejściu przez próg. Warto zastosować dwa sprawdzone triki, które pomogą rozświetlić to pomieszczenie. Pierwszym krokiem jest zastosowanie jasnych kolorów ścian, najlepiej z pigmentami odbijającymi światło. Dzięki nim uda się nieco optycznie rozświetlić przestrzeń. Modne stają się znowu tapety – tu także zaleca się wybieranie tych jasnych. Oczywiści mogą one posiadać desenie czy wzory – najlepiej nawiązujące do natury. Konieczne jest dopasowanie odpowiedniego światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwieszanego sufitu z kilkoma punktami świetlnymi. Wybierając lampki LED czy halogenowe zwracajmy uwagę na ich barwę – powinna być ona zimna, nie ciepła. Dzięki temu światło i jasny kolor ścian zgrają się idealnie. Kolorystycznie powinna być także dobrana podłoga. Tu jednak musimy pamiętać nie tylko o wyglądzie, ale i trwałości. Wchodzący wprost z zewnątrz goście czy domownicy będą przynosili na podeszwach butów błoto, śnieg, brud. Posadzka powinna być odporna na wnikanie zanieczyszczeń, łatwa w częstym czyszczeniu. Nie bójmy się jasnych kolorów – tu także można zastosować jasne panele czy kafle.

Ważne są dodatki!

Urządzając przedpokój pamiętajmy, aby nie stawiać w nim zbędnych mebli. Odpowiednie będą: szafka na buty, wieszak na kurtki, stojak na parasole, dodatkowa wycieraczka, lustro. Każdy z tych elementów może być wykonany w nietuzinkowy sposób: szafka na buty o nietypowej bryle, stojak na parasole wykonany z ciekawego materiału, wieszak na kurtki imitujący drzewo…