Strona główna » Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy?
Ciekawe

Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy?

Stworzenie nowoczesnego i wydajnego systemu kominowego powinno być priorytetem w trakcie planowania budowy nowego domu. Wpływa bowiem nie tylko na ostateczny koszt ogrzewania, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Kierunek nowoczesność

Także w budownictwie i branży kominiarskiej stosuje się coraz nowocześniejsze materiały i rozwiązania technologiczne, a jednym z najpopularniejszych są definitywnie zaawansowane technologicznie wkłady kominowe. Co więcej, opracowano nawet wydajne rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku starych kominów opalanych węglem: owale żaroodporne zamontowane w starym kominie znacząco mogą poprawić wydajność całego układu.

Jak wybiera się wkład kominowy?

Kwestie takie jak producent są oczywiście ważne (nawet bardzo! – tylko to już temat na zupełnie osobny artykuł), ale nie na tym dzisiaj się skupimy. Na tapetę natomiast weźmiemy kwestię materiałów wykorzystywanych do tworzenia wkładów kominowych i ich związku z urządzeniami grzewczymi.
Przyjmuje się, ze w przypadku urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, pellet, ekogroszek, etc.) stosuje się wkłady kominowe żaroodporne, czyli takie, które odporne są na bardzo wysokie temperatury spalin powstające w efekcie spalania. Natomiast w przypadku urządzeń grzewczych, które opalane są olejem lub gazem, stosuje się wkłady kominowe kwasoodporne, które odporne są na kwaśne środowisko spalin niskotemperaturowych.

Nic na własną rękę

Nie da się tego powiedzieć dobitniej: wybór właściwego rozwiązania kominowego to kwestia bezpieczeństwa, nie powierzajmy więc tego zadania pseudofachowcom i nie próbujmy rozwiązać problemu na własną rękę.
Pamiętajmy, że nieprawidłowa konstrukcja i eksploatacja komina może być tragiczna w skutkach. W najlepszym wypadku w naszym domu zawilgotnieją ściany i pojawi się grzyb, w najgorszym ryzykujemy zatrucie czadem (potencjalnie śmiertelne!) albo pożar całego domu. Apelujemy więc: wszystkie prace związane z kominami powierzane powinny być specjalistom. Dodatkowo pamiętajmy też o wykonywaniu okresowych przeglądów całego systemu grzewczego. Dla przypomnienia:
• urządzenia grzewcze opalane paliwami stałymi – przegląd przynajmniej raz na trzy miesiące,
• urządzenia grzewcze opalane gazem ziemnym i olejem opałowym – przegląd przynajmniej raz na pół roku,
• instalacja wentylacyjna – przegląd przynajmniej raz w roku.