Strona główna » Jak zachęcić dziecko do udziału w półkoloniach?
Turystyka

Jak zachęcić dziecko do udziału w półkoloniach?

Martwisz się, bo twoja pociecha spędza zbyt wiele czasu przed komputerem? Jest to problem, który zna większość rodziców w dzisiejszych czasach. W tym tekście znajdziesz kilka porad, jak zachęcić dziecko do wyjścia z domu. Jednym z najlepszych na to sposobów są półkolonie dla dzieci – zajęcia grupowe organizowane w miejscu zamieszkania dziecka.

Bądź pozytywny!

Szantaż? Groźba? Zastraszanie? Przekupstwo? Zapomnij o tym. Nie wymuszaj niczego na dziecku, bo efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Nie zawsze dziecko jest emocjonalnie gotowe do udziału w takich zajęciach. Musisz to zrozumieć i uszanować. Nie wyśmiewaj obaw dziecka i nie zawstydzaj go. Nie każdy przecież jest duszą towarzystwa. Niektórzy wolą spędzać czas samotnie i nie ma w tym nic złego.

Lepiej sprawdza się motywowanie pozytywne. Spokojnie opowiedz dziecku o zaletach wybranych zajęć, o tym, że może poznać nowych znajomych i rozwinąć swoje talenty. Daj mu czas na przemyślenie tego. Pamiętaj, że nawet jeśli nie chce w tym roku wziąć udziału w półkoloniach za rok może zmienić zdanie. Dzieci czasami muszą do czegoś dojrzeć.

Siła przykładu!

Może ktoś ze znajomych lub rodziny namówił swoje dziecko do udziału w półkoloniach dla dzieci? Jeśli to możliwe dobrze by było gdyby taki eksuczestnik półkolonii opowiedział o swoich wrażeniach i doświadczeniach. Na pewno udzieli naszej pociesze użytecznych porad.

Jeśli sam kiedyś brałeś udział w tego typu zajęciach również możesz o tym dziecku opowiedzieć. Nasze latorośle lubią słuchać opowieści rodziców z dzieciństwa. Mogą to być dla nich bardzo pouczające historie. Oczywiście pewne szczegóły należy zachować dla siebie! Co za dużo to niezdrowo!

Pokaż korzyści!

Na pewno siedzenie przy komputerze nie jest jedynym hobby twojego dziecka. A nawet jeśli jest znajdą się też dla niego zajęcia takie jak programowanie czy robotyka.

Być może twoja pociecha nie wie jeszcze jakie ma zdolności. Półkolonie dla dzieci to dobra okazja, żeby to odkryć. Zajęcia są różnorodne, na pewno coś zainteresuje twojego malucha lub starszaka.

Prawdopodobnie twoje dziecko spędza tak wiele czasu surfując w sieci z powodu… nudy! Na półkoloniach będzie miało wiele rozrywek. Nie ma tam miejsca na nudę.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju