Strona główna » Jak zapobiegać próchnicy?
Zdrowie i Uroda

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica jest obecnie określana jako choroba cywilizacyjna – liczne badania i ankiety wskazują, że co trzeci mieszkaniec Ziemi ma przynajmniej jeden ubytek w uzębieniu. Taka sytuacja może prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby, gdyż jest ona zakaźna. Jak zmniejszać ryzyko powstawania próchnicy? Jak skutecznie się przed nią chronić?

Przede wszystkim prawidłowa dieta!

Próchnica pojawia się jako skutek działalności bakterii w jamie ustnej. Do ich życia konieczny jest cukier zawarty w pokarmach. Podczas procesu trawienia wydzielają one kwasy, które rozpuszczają szkliwo – tak właśnie powstaje próchnica.
Podstawowym procesem pozwalającym na zachowanie zdrowia jest przede wszystkim dobra i zbilansowana dieta. Unikajmy produktów bogatych w cukry, takich jak słodycze, silnie słodzone napoje owocowe, napoje gazowane czy też smakowych wód mineralnych.

Regularna higiena jamy ustnej

Niezwykle ważne jest także zachowanie czystości zębów – szczotkowanie ich dwa razy dziennie to absolutne minimum. Konieczne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Szczoteczka powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, pasta zaś powinna zawierać fluor.
Szczotkowanie zębów powinno mieć miejsce po każdym posiłku. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości warto skorzystać z licznych produktów dedykowanych do czyszczenia zębów również poza domem. Są to przede wszystkim nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust.
Nici dentystyczne pozwalają na usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni między zębowych, W przypadku płynów do płukania działa on na wiele sposobów: usuwa resztki pokarmów, odświeża oddech, hamuje rozwój płytki nazębnej. Takie produkty można bez problemu zmieścić w damskiej torebce czy też męskim neseserze. Czytaj więcej na b-med.com.pl.