Strona główna » Jaka karma dla psa zdrowego
Ciekawe

Jaka karma dla psa zdrowego

W wielu sklepach zoologicznych, ale również w sklepach, których oferta skupiona jest wokół żywienia czworonogów, kotów i innych zwierząt domowych, dostępne są różne rodzaje karmy. Wynika to głównie z faktu, że psy różnych ras i w różnym wieku mają bardzo zróżnicowane wymagania jeśli chodzi o dobrze dobraną karmę. Jaka zatem powinna być karma dla psa, który nie ma szczególnych wymagań pod względem energetycznym czy którego dieta nie musi być wzbogacona o konkretne składniki odżywcze?

Karma dostosowana do potrzeb psów

Wybór karmy dla psów oznacza możliwość zdecydowania się na karmę mokrą lub karmę suchą. Także w przypadku karmy mokrej producenci tworzą je pod kątem konkretnych ras psów, co umożliwia dobranie karmy dla psa. Dlaczego tak ważne jest dobieranie karmy do wieku i rasy psa? Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie dopasowanie diety pod względem kaloryczności – dieta dla małych psów powinna być bogata w składniki odżywcze, jednak musi być mniej kaloryczna niż dieta psów dużych. Podobne zróżnicowanie dotyczy wieku psów – karma dla psa powinna zaspokajać potrzeby energetyczne szczeniaków, które bardzo dynamicznie się rozwijają, natomiast karma dla psów dojrzałych musi natomiast zadbać o stan kośćca czy sierści zwierzęcia.

Sucha karma dobra jak mokra

Dla wielu właścicieli psów najlepszym rodzajem karmy dla psów jest karma mokra. Taka karma dostępna jest w postaci pojedynczych posiłków, nie wymaga również dodatkowego termicznego przetworzenia, a jej konsystencja jest zbliżona do karmy naturalnej. Jednak ze względu na cenę takiej karmy dieta wielu psów uzupełniana jest o suchą karmę dla psa. Taka karma jest wskazana nie tylko ze względu na odpowiednią kaloryczność, ale również jako produkt, który może poprawić stan uzębienia psa czy też dba o ich odpowiednie oczyszczanie. W karmie suchej może się pojawić dodatek wapnia, który korzystnie wpływa na stan uzębienia i kości psa, a wygodna dla psa postać niewielkich krokiecików sprzyja szybszemu i efektywniejszemu oczyszczeniu zębów.

Sucha karma funkcjonalna

Psy zdrowe, które nie mają szczególnych wymagań żywieniowych, można bardzo łatwo nakarmić, sięgając po karmę mokrą lub suchą. Nieco inne wymagania mają zwierzęta, które chorują na różne choroby, ale także psy po kastrowaniu czy w czasie połogu. Ich dieta powinna być dodatkowo uzupełniona o wybrane składniki mineralne i odżywcze (dieta w czasie połogu czy dieta dla psiego seniora), ale również może być dietą o obniżonej kaloryczności (dieta dla psów kastrowanych czy dieta odchudzająca dla psów). W tym przypadku odpowiednie zbilansowanie diety jest możliwe po wybraniu suchej karmy funkcjonalnej.