Strona główna » Jaka powinna być wzorowa opiekunka?
Zdrowie i Uroda

Jaka powinna być wzorowa opiekunka?

Praca opiekunki wymaga pewnych cech charakteru. Bez nich relacje na linii asystent- senior mogą się układać nie najlepiej. Opieka nad seniorami w Niemczech to trudne zajęcie. By mu podołać potrzeba nie tylko dużej siły fizycznej, ale i mentalnej. Ludziom wydaje się, że to łatwe zajęcie, ale pozory mylą.

Jakie cechy charakteru powinna mieć dobra opiekunka?

Powinna być przede wszystkim cierpliwa. Nie jest tajemnicą, iż seniorzy to osoby o trudnych charakterach. Wynika to i z racji wieku i nawarstwiających się przez lata przyzwyczajeniach. W opiece nad seniorami Niemczech ważna jest więc sztuka osiągania kompromisu. Dobra opiekunka zrobi to tak, że jej podopieczny nawet się nie zorientuje, iż dobrowolnie zgodził się na coś, czego wcześniej nie brał pod uwagę. Opiekunka powinna też być pogodną osobą, bo to pozytywnie wpływa na całe otoczenie. Poza tym musi być uczciwa i spokojna, gdyż to gwarantuje jej napływ nowych podopiecznych.

Na co nigdy nie powinna się zgodzić?

Po żadnym pozorem nie powinna dać się owinąć wokół palca podopiecznemu. W związku z tym musi być asertywna i pomagać seniorowi tylko w tym, czego on sam nie może zrobić. Jeżeli nie wyznaczy wyraźnych granic, wtedy może dojść do niepotrzebnych incydentów. W opiece nad seniorami w Niemczech nie chodzi przecież o to, by bezwarunkowo usługiwać seniorom. Idzie raczej o to, by zapewnić im ochronę podczas nieobecności najbliższych członków rodziny.

Opiekunka nie może przecież stać się zakładniczką swojego podopiecznego. Mobbing psychiczny także jest karalny. Ona powinna być miła, ale stanowcza. Tylko tak zyska sobie szacunek swoich pracodawców.

Czego absolutnie nie może zrobić opiekunka?

Na pewno nie może używać przemocy fizycznej wobec seniorów. Jest to kategorycznie niedopuszczalne. Nie powinna także krzyczeć na nich bez powodu ani wyśmiewać się z ich niepełnosprawności. Nie wolno jej także ich okradać. W opiece nad seniorami oprócz umiejętności czysto praktycznych potrzebne jest zaufanie. Bez niego taka współpraca nie ma sensu. Dbałość o własną opinię to jedyny atut, jaki ma w ręku opiekunka seniorów. Jeżeli straci dobrą reputację, to może być pewna, że nie otrzyma więcej żadnych zawodowych propozycji. Złodziejka to w tym zawodzie persona niepożądana, od której wszyscy trzymają się z daleka.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care