Strona główna » Jaki leżak plażowy?
Dom i Wnętrze

Jaki leżak plażowy?

Jednymi z najważniejszych sprzętów i akcesoriów których kupno powinniśmy rozważyć planując wyjazd nad morze są leżaki plażowe. Jeżeli nasz wybór okaże się trafny, zażywanie kąpieli słonecznych oraz upragniony i wyczekiwany odpoczynek nad wodą może stać się jeszcze większą przyjemnością.

Nie tylko na plażę

Warto zakupić porządny leżak, nawet jeżeli nie jesteśmy nastawieni na spędzanie każdego urlopu nad morzem, albo nie jesteśmy pewni, czy często będziemy mieli taką możliwość. Dobre leżaki plażowe można jednak wykorzystać nie tylko podczas pobytu na plaży, ale także nad jeziorem, rzeką, czy też nawet we własnym ogrodzie, szczególnie jeżeli posiadamy basen.

Na co zwrócić uwagę?

Na pewno na stabilność i wytrzymałość. Dodatkowym atutem leżaka plażowego będzie również ochrona przed promieniami słonecznymi. Warto zakupić więc leżak który wyposażony będzie w odpowiedni daszek. Jest to o tyle ważne, że latem, kiedy najczęściej zażywamy kąpieli słonecznych, jesteśmy najbardziej narażeni na udar słoneczny spowodowany nadmierną ekspozycją promieni słonecznych. Warto więc pomyśleć o tym, zanim wybierzemy się na urlop.

Dodatkowe wyposażenie leżaka

Niektóre modele posiadają zapewniające wygodę użytkownikowi podłokietniki, na których możemy oprzeć ręce. Często w jednym z nich znajduje się również specjalny otwór lub kieszonka, w której można umieścić kubek lub napój, co jest dodatkowym udogodnieniem.

Maksymalne obciążenie

Jest to kwestia, do której wiele osób nie przykładać zbyt dużej uwagi, co jest sporym błędem, szczególnie jeżeli nie należymy do chudzielców. Zwykle maksymalne obciążenie jest podane przez producenta na opakowaniu, dlatego nie jest problemem znalezienie odpowiedniego modelu dla siebie pod tym kątem.

Konstrukcja

Najlepsze są leżaki plażowe o niewielkich parametrach, stosunkowo lekkie i poręczne, aby można było z łatwością przenosić je z miejsca na miejsce. Dobrze, jeżeli składanie i rozkładanie leżaka jest proste i nie wymaga użycia nadmiernej siły.
Warto zwrócić też uwagę na wielkość leżaka po złożeniu – dobrze gdy zajmuje wówczas jak najmniej miejsca, dzięki czemu nie będzie problemu z transportem. Taki leżak z powodzeniem można przewozić nawet w niewielkim bagażniku. Niektóre leżaki plażowe są też wyposażone w dodatkowe kółka, dzięki czemu transport staje się jeszcze bardziej wygodny.

Aluminium, drewno czy plastik?

Większość leżaków plażowych które można znaleźć w sklepach jest oparta na aluminiowej konstrukcji. Takie leżaki są bardzo poręczne i łatwe w transporcie. Można również zdecydować się na konstrukcję drewnianą, dzięki czemu będzie ona bardzo stabilna. Jednak wadą takich leżaków jest ich waga; leżaki drewniane są niestety znacznie cięższe.
Kolejnym rozwiązaniem są leżaki plażowe wykonane z plastiku. Ich zaletą jest stabilność oraz duża wygoda. Są one również znacznie mniej wywrotne niż ich aluminiowe odpowiedniki. Ponieważ leżaki z plastiku są dość twarde, często umieszcza się na nich poduszki albo koce. Dużą wadą tego typu rozwiązania są trudności z transportem, ponieważ leżaki plastikowe zajmują dużo miejsca.