Strona główna » Kasy fiskalne kontra drukarki fiskalne- co wybrać?
Biznes

Kasy fiskalne kontra drukarki fiskalne- co wybrać?

Każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi fiskalizacji i fakturowania swoich obrotów. Jednakże mnogość urządzeń służących do tych celów potrafi skutecznie zaciemnić obraz tego, które z nich najlepiej sprawdzi się w prowadzonej firmie.

Kasy fiskalne

Na rynku można odnaleźć kilka rodzajów kas fiskalnych. Każdy z nich różni się zarówno rozmiarami jak i możliwościami. Dzięki temu wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość swobodnego dobrania rodzaju urządzenia do swoich potrzeb. Przykładowo małe sklepiki lub właściciele straganów całkowicie zadowolą się kasami mobilnymi. Są one łatwe do przenoszenia i doskonale sprawdzają się w drukowaniu wielu paragonów tej samej treści. Ich przeciwieństwem są kasy systemowe, które można zsynchronizować z komputerem posiadającym program służący rejestrowaniu obrotów. Używa się ich głównie w dużych sklepach sieciowych.
Odpowiednie dobranie kasy fiskalnej do rozmiarów prowadzonej firmy ma bardzo duże znaczenie dla poprawnego i wydajnego działania przedsiębiorstwa. Proste kasy są łatwe w obsłudze i tanie w utrzymaniu, dlatego jeśli ich możliwości są wystarczające, nie ma sensu kupować bardziej zaawansowanych techniczne modeli i narażać się na dodatkowe koszty.

Drukarki fiskalne – alternatywa dla kas

Drukarki fiskalne to nowość na rynku. Od kas różnią się tym, że nie mają możliwości samodzielnego rejestrowania sprzedaży. Aby poprawnie pracować, muszą pracować z urządzeniem zewnętrznym, posiadającym w swoim oprogramowaniu program rejestrujący i obliczający obroty. Z tego powodu drukarki te polecane są dla przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary za pomocą komputera i okazjonalnie drukują faktury VAT.
Niestety koszty zakupu drukarki fiskalnej są o wiele wyższe niż ma się to w przypadku kas fiskalnych. Z tego powodu niewielu przedsiębiorców decyduje się na zastąpienie tymi urządzeniami tradycyjnych kas. można mieć jedynie nadzieję, że z czasem to się zmieni.

Co wybrać?

Przed wybraniem się na zakupy przedsiębiorca powinien dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw stojące za poszczególnymi propozycjami. Kasy fiskalne są prostszymi urządzeniami. Z tego powodu koszty ich zakupu i eksploatacji są znacznie niższe niż ma się to w przypadku drukarek. Dodatkowo nie ma konieczności dokupowania dodatkowego oprzyrządowania umożliwiającego poprawna pracę urządzenia. Z drugiej strony wadą kas fiskalnych jest ich mała uniwersalność. Nie umożliwiają one sprzedawcy sprawdzania stanu magazynu, czy wystawiania faktury VAT z poziomu kasy fiskalnej.
Po drugiej strony barykady stoją drukarki fiskalne. Koszt eksploatacji tych maszyn potrafi dać solidnie w kość, jednakże udostępniane przez nie możliwości wydają się w pełni wynagradzać poniesione straty. Możliwość bieżącego sprawdzania ilości towaru w magazynie czy stosowania zautomatyzowanych systemów rabatowych znacząco usprawni pracę każdej firmy.
Wybór urządzenia służącego fiskalizacji i fakturowaniu ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.
Artykuł powstał we współpracy z oferującą Kasy fiskanlne Bimit-Mita