Strona główna » Kiedy brak zęba jest problemem…
Zdrowie i Uroda

Kiedy brak zęba jest problemem…

Brak zębów może być wynikiem nieszczęśliwego wypadku, choroby lub też być efektem procesu starzenia, kiedy zęby tracimy w wyniku cofania się dziąseł czy też braku wapnia w organizmie. Obecnie medycyna daje nam jednak wiele możliwości uzupełnienia ubytku. Długo popularne były mosty. Obecnie jednak najchętniej stosowane są implanty zębów.

Jak wygląda zabieg?

Implanty tworzone są na zamówienie, a ich wszczepianie trwa kilka miesięcy. Podczas pierwszej wizyty lekarz musi sprawdzić wygląd szczęki na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki niemu ustala, czy nie ma przeszkód przed zastosowaniem tego rodzaju zabiegu. Implant wszczepiany jest w zębodół i zaszywany. Proces gojenia trwa od kilku tygodni do 3-4 miesięcy. Jeśli rana zabliźniła się a ciało nie odrzuca implantu możliwe jest przejście do kolejnych zabiegów, czyli zakładanie korony implantu. Jest ona tworzona w oparciu o naturalny kolor zębów pacjenta. Korona umieszczana jest na wystającej części implantu.
Czy posiadanie implantów zębów przeszkadza w codziennym życiu? Wręcz przeciwnie – implanty są tak skonstruowane, aby idealnie odwzorowywać nie tylko wygląd zęba, ale i jego funkcje. Higiena zębów i jamy ustnej wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku normalnych zębów – konieczne jest stosowanie past z fluorem, nici, płynów do pielęgnacji jamy ustnej. Środki te nie wpływają na jakość i trwałość implantu. Implanty są odporne na zmienne temperatury, zarysowania, odpryskiwanie. Ich wierzchnia warstwa jest niezwykle trwała, aby pacjent mógł bez problemu odgryzać kęsy pokarmu i je przeżuwać.
Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania implantu? Tak – najczęściej wymieniane to nieunormowana cukrzyca, hemofilia, AIDS, HIV, okres ciąży i połogu. Niewskazane jest również stosowanie implantów przy ostrej osteoporozie.