Strona główna » Komfortowy pokój dla dziecka
Dom i Wnętrze

Komfortowy pokój dla dziecka

Urządzając pokój dla dziecka warto zastanowić się, jak sprawić, aby maluch czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Podstawowym zagadnieniem jest zakupienie odpowiednich mebli.

Odpowiednich to znaczy dopasowanych do wieku dziecka. Inne meble sprawdzą się w przypadku przedszkolaka, inne – kiedy dziecko wchodzi w wiek nastoletni. Podstawą będzie oczywiście łóżko oraz szafki na ubrania. Wraz z dorastaniem dziecka ten zestaw musi zostać poszerzony o niewielki stolik czy biureczko, regały na książki i kącik do nauki.

Łóżko i pościel dla dziecka

Wybór łóżka dla dziecka warunkowany jest przede wszystkim wiekiem malucha. Dla niemowląt kupowane są łóżeczka ze szczebelkami. W takich łóżkach śpią często również przedszkolaki. Wraz z dorastaniem dziecka kolejnym zakupem może być łóżko oparte na drewnianej ramie lub rozkładana wersalka. Najczęściej rodzice wybierają łóżka o długości od 180 do 200 cm. Jakie materiały są najbardziej pożądane? Z pewnością lite drewno, które odznacza się niezwykłą odpornością na uszkodzenia, wnikanie wilgoci. Wiele rodziców wybiera łóżka wykonane z płyt MDF – są one nieco tańsze od litego drewna. Dodatkowo wiele z takich konstrukcji posiada wewnętrzne komory, które pozwalają na przechowywanie przedmiotów.

Kiedy kupujemy łóżko na ramie warto zastanowić się, jak zabezpieczyć pościel podczas dnia. Doskonałym rozwiązaniem okaże się narzuta.

Ważny jest też materac, szczególnie w przypadku dzieci o skłonnościach alergicznych. W tym przypadku konieczne jest wybranie produkty wykonanego z włókien naturalnych, przewiewnych, które nie gromadzą w swoim wnętrzu roztoczy. Materace posiadają zróżnicowaną twardość, określaną wartością „H”. Warto też zwrócić uwagę na materiał wierzchni materaca – często jest on ściągany. Dla większego komfortu i higieny należy go regularnie prać.

Pościel dla dziecka

Wybór pościeli również nie będzie prosty – na polskim rynku dostępne są modele różniące się między sobą rodzajem włókien oraz rozmiarami. Dzieci z alergiami powinny spać w pościeli hypoalergicznej, która nie gromadzi roztoczy. Pragnąc urozmaicić pokój starszego dziecka, warto wykorzystać pościel bawełnianą 3D w rozmiarze 160×200. Pościel ta posiada niezwykle realistyczny nadruk o żywych kolorach. Najczęściej nawiązuje on do wzorów kwiatowych, ale także miejsc. Nie brakuje również nadruków ulubionych postaci z bajek. Taka pościel z pewnością sprawi dziecku wiele radości! Pościel 3D wykonana jest z wysokiej jakości bawełny – materiał ten jest odporny na ścieranie oraz uszkodzenia. Nawet po wielu praniach zachowuje swój wspaniały kolor.