Strona główna » Koszty kompleksowej budowy domu
Ciekawe

Koszty kompleksowej budowy domu

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie życiowych marzeń. Nie można jednak zapominać, że inwestycja tego rodzaju wymaga szczegółowych przemyśleń, planów i analiz dotyczących finansów. Koszt budowy domu nie obejmuje przecież tylko ceny zakupu działki, materiałów budowlanych czy opłacenia ekipy remontowej. Trzeba być przygotowanym także na szereg innych opłat.

Podstawową sprawą jest projekt domu, bez którego rozpoczęcie budowy nie jest możliwe. Tu w grę wchodzi wersja gotowa i przy okazji znacznie tańsza (ok. 1000-1500 zł), jak również opcja indywidualnego projektu, za którą trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niezbędne są też czynności geotechniczne, wynajęcie kierownika budowy, a często również opłata za ubezpieczenie i różnorodną dokumentację. Sprawą absolutnie niezbędną, którą należy uwzględnić w kosztorysie, są wszelkiego rodzaju przyłącza (elektryczne, kanalizacyjne, gazowe, wodne). W tym wypadku wydatek zależny jest m.in. od tego, w jakiej odległości od posesji znajduje się dana sieć.

Sporym utrudnieniem bywa brak dostępu do kanalizacji. Usuwanie ścieków tym sposobem jest zdecydowanie najczęstsze i najprostsze. Jeśli wariant przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej nie wchodzi w grę, wtedy trzeba zdecydować się na inne opcje. Budowa podziemnego zbiornika na działce wymaga jednak poświęcenia nawet 2-3 tygodni. Sporo osób wybiera dziś szamba betonowe, które kupuje się jako gotowe modele przeznaczone do zainstalowania w wykopanym otworze w ziemi. Zbierane w nich ścieki trzeba odprowadzać minimum raz na miesiąc. Nowoczesne szamba betonowe, w przeciwieństwie do dawnych wersji kręgowych, są mniej awaryjne i często służą nawet przez kilkadziesiąt lat. Alternatywą dla kanalizacji i zbiorników podziemnych może być też oczyszczalnia ścieków.

Nie można zapominać, że dom jednorodzinny stoi na terenie działki, której powierzchnia również wymaga zagospodarowania. Budowa podjazdu, chodnika, ogrodzenia, garażu oraz urządzenie ogrodu – to tylko niektóre z kosztów, o których nie należy zapominać, planując budowę własnego lokum.

Jeśli potrzebujesz fachowców, którzy kompleksowo zajmą się kwestią kanalizacji w Twoim domu jednorodzinnym, to odwiedź oddział naszej firmy Anibud szamba betonowe Bydgoszcz.