Strona główna » Kuchnia naszych marzeń!
Dom i Wnętrze

Kuchnia naszych marzeń!

Kuchnia jest miejscem gdzie nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również przestrzenią gdzie często szukamy rodzinnego ciepła i komfortu. Nawet niewielki stół w kuchni sprawia, że znacznie milej spędzamy tam czas z filiżanką herbaty czy z książką. Podczas planowania swojej kuchni musimy jednak pamiętać o tym, że jest to przede wszystkim pomieszczenie narażone na zmienne temperatury, brud, wilgoć. Dotyczy o zarówno ścian, elementów dekoracyjnych, jak i instalacji! Od czego zacząć planowanie?
Pierwszym istotnym elementem jest dobranie wysokiej jakości materiałów budowlanych. To podstawa, której nie da się ominąć. Kupując zamienniki od nieznanych nam producentów narażamy się na to, że produkt zepsuje się po niedługim czasie użytkowania i całą pracę (łącznie z kuciem ścian!) musimy wykonać na nowo. Produkty takie jak stal duplex, rury grubościenne czy rury żaroodporne są najistotniejsze – będą odpowiedzialne za przewodzenie gazu, wody. Tworząc swoją kuchnię od zera nie spieszmy się – pośpiech jest złym doradcą i dodatkowo naraża nas na dodatkowe koszty w razie niepowodzenia! Produkty takie jak rury zimno ciągnione także powinny być kupowane wprost u producenta.

Odpowiednie zabezpieczenie ścian

Ważną kwestią jest zabezpieczenie ścian przed działaniem czynników negatywnych, takich jak tłuszcz, ubrudzenia, wilgoć, wysoka temperatura. Warto wybrać także armaturę. Armatura skład w kuchni powinna być wykonana z metali nierdzewnych – dzięki temu zapobiegniemy pojawianiu się nieestetycznej rdzy.
Podczas przygotowywania się do prac remontowych nie powinniśmy zapominać o istotnych elementach budowlanych, takich jak trójnik nierdzewny, grodzice stalowe. Ich brak może okazać się spowalniający dla całego procesu budowlanego czy remontowego.
W procesie gotowania czy smażenia ściany kuchenne często narażone są na odpryskiwanie tłuszczu i pozostawianie nieestetycznych śladów. Rozwiązaniem tego problemu może okazać zastosowanie ścieralnych tapet o dużej grubości (są dedykowane szczególnie do kuchni), jak również kafelków ceramicznych.
W kuchni nie zapominajmy o odpowiednio dobranym oświetleniu – będzie ono kluczowe, szczególnie zimą i jesienią, kiedy zmrok zapada szybko lub kiedy w pomieszczeniu znajduje się niewielka ilość naturalnego światła. Zaleca się stosowanie oświetlenia sufitowego oraz lamp umieszczonych nad blatem kuchennym. Wszystkie żarówki powinny mieć chłodną barwę.