Strona główna » Kurs spadochronowy – sporty ekstremalne dla wymagających
Ciekawe

Kurs spadochronowy – sporty ekstremalne dla wymagających

Sporty ekstremalne są dla ludzi, którzy pragną od życia czegoś znacznie więcej – skoki adrenaliny, szybsze bicie serca oraz wspaniale i niezapomniane emocje, których nie można porównać do niczego innego. To dla tych doznań coraz więcej osób otwiera się na nowe możliwości i próbuje nowych rzeczy. Również z tych powodów coraz popularniejsze stają się także kursy spadochronowe.

Czy każdy może zostać skoczkiem?

Oczywiście, aby zostać skoczkiem i móc zapisać się na kurs spadochronowy należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim trzeba mieć ukończony co najmniej szesnasty rok życia oraz mieć wykształcenie przynajmniej podstawowe. Należy posiadać ubezpieczenie OC, które można wykupić w strefie oraz jako dokument dodatkowy posiadać orzeczenie lekarsko-lotnicze klasy 3.
Jeśli chodzi o limity wieku – należy mieć minimum 16 lat. Jeśli chodzi o górną granicę – nie została ona nigdzie zapisana. Istnieją za to w regulaminie limity wagowe, które wynikają z maksymalnej wytrzymałości sprzętu. Skoczek nie powinien ważyć więcej niż 110 kg.

Jak wygląda kurs spadochronowy?

Kurs na skoczka spadochronowego składa się z trzech zasadniczych części. Jako pierwszą w kolejności trzeba zaliczyć sześciogodzinną część teoretyczną, podczas której omawiane są zasady bezpieczeństwa, budowa spadochronu oraz technika skoku począwszy od wyjścia z samolotu, a na lądowaniu skończywszy.
Następnie przychodzi kolej na część praktyczną czyli skoki z instruktorem. Podczas kilku kolejnych skoków (jest ich zazwyczaj ok. siedmiu) instruktor uczy i koryguje w locie postawę i sylwetkę skoczka, a w razie potrzeby pomaga w rozwinięciu spadochronu. Kiedy ta część została opanowana przychodzi pora na samodzielny skok egzaminacyjny. Podczas tego skoku uczeń musi nie tylko pokazać instruktorowi, że doskonale potrafi utrzymać odpowiednią sylwetkę, a także kontrolować ciało i wysokość, ale przede wszystkim musi otworzyć spadochron i bezpiecznie wylądować w wyznaczonym przez instruktora miejscu.

Po zakończeniu kursu otrzymujemy licencję?

Skoczek po pozytywnie zdanym egzaminie otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, które jest wystawiane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Taka licencja nie tylko uprawnia do samodzielnych skoków ze spadochronem, ale w późniejszym czasie także do skoków w większych formacjach.
Kurs spadochronowy to wspaniałe i niezapomniane wrażenia i emocje, których nie da się opisać słowami. Ogromny zastrzyk adrenaliny oraz poczucie latania i wolności to uczucia, dla których warto budzić się i wstawać każdego ranka.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic