Strona główna » Łysienie – skąd się bierze?
Ciekawe

Łysienie – skąd się bierze?

Wypadanie włosów dotyczy kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Przyczyny łysienia mogą być bardzo zróżnicowane – od zaburzeń gospodarki hormonalnej, przez długotrwały stres i nieodpowiednią dietę, aż po przebyte choroby i reakcję organizmu na chemioterapię i farmakoterapię.

Wypadanie włosów u mężczyzn

W przypadku mężczyzn przyczyny łysienia zazwyczaj są genetyczne –
szacuje się, iż przedwczesne łysienie występuje rodzinnie u ponad połowy przypadków. Specjaliści nazywają to łysieniem androgenowym lub po prostu – typu męskiego. W zależności od genów wypadanie włosów następuje gwałtownie lub stopniowo. Od kwestii dziedziczenia zależy też wiek, w jakim pojawią się jego pierwsze oznaki; u niektórych panów można zauważyć znaczną utratę włosów już w wieku dojrzewania, u innych natomiast łysienie pojawia znacznie później, nawet około 50 roku życia. Z reguły proces łysienia bierze swój początek w okolicach czoła i skroni, co skutkuje wytworzeniem się zakoli. U niektórych jednak pierwsze symptomy łysienia męskiego można zauważyć w okolicach ciemienia oraz czubka głowy. W innych przypadkach wypadanie włosów następuje w obu miejscach równocześnie, a włosy utrzymują się tylko w okolicach potylicy – jest to najrzadziej spotykane i zarazem najbardziej zaawansowane stadium łysienia u mężczyzn.

Androgenowe łysienie u mężczyzn

Łysienie typu androgenowego wiąże się przede wszystkim ze zmianą w funkcjonowaniu mieszków włosowych, a mianowicie z ich miniaturyzacją, która skutkuje skróceniem czasu wzrostu włosa. Przez to włosy odrastają co raz krótsze i słabsze. Jednocześnie wydłuża się faza wypadania, a kolejne cykle wzrostu włosa następują co raz rzadziej. Cały ten proces jest skutkiem wpływu produktu przemiany testosteronu, dihydrotestosteronu (DHT), na mieszki włosowe.
Zmiany biochemiczne spowodowane dihydrotestosteronem przyczyniają się do osłabienia naczyń krwionośnych wokół mieszków, a co za tym idzie – do ich niedostatecznego odżywienia, obkurczenia i miniaturyzacji. Przez to właśnie odrastające włosy również są niedostatecznie odżywione, słabsze, a w końcowej fazie dochodzi do całkowitego zahamowania procesu ich wzrostu. Działanie testosteronu sprzyja także zwiększeniu produkcji łoju poprzez stymulację gruczołów łojowych. Na szczęście nie wszystkie mieszki włosowe są wrażliwe na produkty przemiany testosteronu. Najczęściej włosy z tyłu głowy oraz w jej bocznej części nie poddają się działaniu dihydrotestosteronu, dzięki czemu nawet w zaawansowanym stadium łysienia mężczyzna nadal posiada część włosów, między innymi na potylicy.