Strona główna » Manewrowanie przyczepą kempingową to nie problem – koła podporowe
Motoryzacja

Manewrowanie przyczepą kempingową to nie problem – koła podporowe

Jeśli planujemy wakacje na ostatnią chwilę, możemy być zdani na wykorzystanie przyczepy kempingowej. Jak nią bezpiecznie i komfortowo manewrować po dotarciu do celu wycieczki i w jaki sposób ją ustabilizować po odpięciu z haka?

Wyjeżdżamy na wakacje

Urlop warto zaplanować możliwie wcześnie, jednak jeśli tego nie zrobimy albo poprzednie plany ulegną nieprzewidzianym zmianom, musimy improwizować. Mamy do wyboru dziesiątki możliwości odpoczynku, między innymi prywatne kwatery, apartamenty, hotele i ośrodki wypoczynkowe, ale w środku okresu urlopowego mogą być one przepełnione.
Z pomocą przychodzi wypożyczenie lub zakup przyczepy kempingowej, którą możemy zabrać gdziekolwiek (oczywiście tam, gdzie prawo tego nie zabrania). Na początek powinniśmy jednak zadbać o jej stan techniczny, a także skupić się na tym, by po odczepieniu jej od samochodu była stabilna i bezpieczna. Sprawa jest prostsza, gdy kupujemy nową przyczepę, ale używana wymaga oceny jej kondycji.

Przyczepa kempingowa

Znakomita większość przyczep kempingowych stanowi konstrukcje jednoosiowe w związku z czym odpięcie jej z haka samochodu i pozostawienie kończy się upadkiem na metalowy dyszel, więc musimy skupić się na odpowiednim podparciu na czas rozłączenia, a jeszcze przed postawieniem jej na docelowym miejscu – przydatne okazują się koła podporowe.
Zbadanie stanu technicznego podwozia jest również kluczowe, ponieważ to ono odpowiada za stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy, koła podporowe są wyłącznie elementem wspomagającym podczas postoju i nie można polegać na nich podczas przemieszczania się w trasie. Przyczepa kempingowa zachowuje się na drodze inaczej niż samochód i nie posiada swojego napędu, więc istotne jest, by jej podwozie bez problemów reagowało na sytuacje na drodze i zwroty samochodu.

Manewrowanie przyczepą

Po dotarciu na miejsce montujemy koło lub koła podporowe, a następnie odpinamy ją z haka samochodowego. W tej chwili przyczepa, dzięki podparciu, zachowuje się niczym samolot na pasie startowym i jej własnoręczne przemieszczanie nie stanowi już żadnego kłopotu – podobnie jak niewielki samochód jest w stanie przemieścić ogromnego dreamlinera, ciągnąc go za małe przednie kółko.
Taki rodzaj podparcia skutecznie pozwala przeciągnąć przyczepę na docelowe miejsce, a także obracać nią i pozostawić na chwilę w dowolnym miejscu bez obawy o upadek. Przyczepa nie przewróci się i umożliwi przygotowanie stabilizacji, na której spocznie na czas urlopu w sposób bezpieczny i wygodny dla użytkowników.
Źródło: https://unitrailer.pl/pol_m_Kola-podporowe-i-podpory-153.html