Strona główna » Masaż leczniczy – najważniejsze informacje
Zdrowie i Uroda

Masaż leczniczy – najważniejsze informacje

Nieprzespane noce i nasilające się objawy bólowe w kręgosłupie lub kończynach, trudności w wykonywaniu codziennych czynności i w uprawianiu sportu…Powyższe dolegliwości najczęściej są oznaką kontuzji lub nadwyrężenia mięśni i otaczających je nerwów. W takich wypadkach warto zastosować masaż leczniczy. Co warto o nim wiedzieć?

To nie to samo!

Masaż o właściwościach leczniczych nie jest tym samym, co masaż relaksująco-odprężający. Owszem, obydwa wywodzą się z masażu klasycznego, którego źródeł należy poszukiwać już w starożytnym Egipcie, staroindyjskich Księgach Wedy czy pismach z dawnych Chin. W naszym kręgu kulturowym masaż znali i stosowali obywatele greckich polis oraz Imperium Rzymskiego, niekoniecznie w celach leczniczych.
Masaż stosowany w celach relaksacyjnych i kosmetycznych nie jest tak głęboko oddziałującym bodźcem jak leczniczy – najczęściej wystarczy jeden, czy dwa zabiegi, żeby klient (w przypadku masażu leczniczego mowa jest raczej o pacjencie) odniósł spodziewane korzyści w postaci odprężenia i rozluźnienia napięcia. W tym rodzaju masażu stosuje się także olejki eteryczne i inne substancje mające za zadanie uprzyjemnić cały zabieg.

Czym się charakteryzuje?

Po pierwsze, korzysta on z tych samych ruchów, co klasyczna odmiana masażu, czyli: głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania i wibracji. Jego zadaniem jest głównie pobudzenie zakończeń nerwowych oraz wzmocnienie osłabionych mięśni, czyli ogólna poprawa psychofizycznego dobrostanu pacjenta, przy czym w swojej najbardziej podstawowej formie masaż leczniczy dotyczy wyłącznie schorzeń narządów ruchu – głównie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, spowodowanych siedzącym trybem życia, stresem, lub brakiem aktywności fizycznej.
Aby w pełni docenić korzyści jakie może przynieść masaż, konieczne jest odbycie przynajmniej kilku (ok. 10) zabiegów w różnych odstępach czasowych (zależy to od rodzaju stosowanej stymulacji, tzw. masaż krótko, średnio, lub długobodźcowy – im dłuższy czas wykonywania zabiegu, tym dłuższy powinien być odstęp między kolejnymi sesjami). Po kilku pierwszych zabiegach może wystąpić wzmożone odczuwanie bólu, które mija po zakończeniu całej serii.

Na co zwrócić uwagę wybierając się na masaż?

Jako że każdy masaż jest techniką kontaktową, warto przygotować się do niego w odpowiedni sposób. Po pierwsze – skóra całego ciała lub tej jego części, która poddana będzie zabiegowi powinna być oczywiście czysta, ale także pozbawiona zranień, znamion, wysypki czy innych chorób skórnych, które mogą uniemożliwić prawidłowy przebieg procesu masowania.
Ubiór w dniu zabiegu powinien być luźny i komfortowy, aby łatwo można było się przebrać. Warto spytać osobę wykonującą masaż leczniczy czy w jego trakcie będzie używała olejków (parafinowych, oliwy z oliwek lub innych) i w przypadku uczulenia, na przykład na parafinę, należy poinformować o tym masażystę. W profesjonalnym gabinecie masażu każdemu pacjentowi zapewnione zostają zarówno ręczniki jak i jednorazowe podkłady do ciała i twarzy umieszczane na uprzednio zdezynfekowanych łóżkach.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy

holard.net za10froszy.pl