Strona główna » Meble w łazience – jak je dobrać, by było praktycznie i elegancko?
Dom i Wnętrze

Meble w łazience – jak je dobrać, by było praktycznie i elegancko?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu i codziennie służy nam w celach sanitarnych, ale nie tylko równie często wykorzystujemy ją do relaksu. Miejsce, w którym możemy się zrelaksować powinno być nie tylko praktyczne, ale też ciekawe pod względem estetycznym, eleganckie, dobrze zaaranżowane. Jak więc najlepiej dobrać meble tak, aby było praktycznie i elegancko?

Wysoka jakość

Zacznijmy od tego, że meble w łazience prawdopodobnie posłużą nam przez wiele lat, a warunki panujące w tym pomieszczeniu są trudniejsze, niż w innych miejscach domu/mieszkania, dlatego też meble łazienkowe powinny być wysokiej jakości.

Spójność aranżacji

W łazience znajdują się nie tylko meble, ale też różnego rodzaju sprzęty z tych powodów musimy myśleć o łazience, jako całości. Wszystko musi się w niej zmieścić, a jednocześnie być spójne aranżacyjnie. W tym celu należy dokładnie wymierzyć wszystkie ściany łazienki, uwzględniając również wnęki, skosy oraz wszelkie nietypowe elementy.

Ergonomia

Zmieściliśmy meble, ale łazienka pod względem ergonomii kuleje? Niestety przy projektowaniu łazienki musimy pomyśleć również o niej. Przykładowo szafek wiszących nie planujmy w miejscach, gdzie mogą okazać się niewygodne, a nawet niebezpieczne m.in. nad wanną czy sedesem. Sprzęty oraz meble nie mogą ze sobą kolidować i tak przed umywalką czy deską klozetową należy pozostawić 70 cm wolnej przestrzeni, a po bokach około 30 cm, jeśli chodzi natomiast o prysznic oraz wannę to wolna przestrzeń powinna wynosić 100 cm. Podczas planowania możemy się posiłkować programami komputerowymi, dzięki którym nasz projekt będzie bardziej czytelny i łatwiejszy do wyobrażenia.

Porządek

W łazience niezbędne są niektóre sprzęty i muszą się w niej znaleźć umywalka, prysznic lub wanna, deska sedesowa, dodatkowo pralka i suszarka . Chociaż jeśli chodzi o elegancję pomieszczenia lepiej zrezygnować z dwóch ostatnich sprzętów i trzymać je w innym miejscu. Sprzęty to jednak nie wszystko, łazienka elegancka i praktyczna to taka, w której nie panuje bałagan, a wszystkie rzeczy są pochowane w przeznaczonych ku temu meblach. Oczywiście mam przez to na myśli fakt, że w łazience na wierzchu powinny stać tylko rzeczy niezbędne, bądź estetyczne. Perfumy raczej zostawimy na wierzchu, ale już zapas papieru toaletowego wolelibyśmy ukryć.

Jak dobrać?

Meble łazienkowe muszą być wysokiej jakości oraz odporne na wodę. Będą cały czas wyeksponowane i narażone na wilgoć, dlatego powinny być przed nią odpowiednio zabezpieczone.  Szafki łazienkowe to rzecz niezbędna w każdej łazience, możemy wybrać szafki wiszące lub stojące, otwarte bądź zamknięte. Bardzo elegancko prezentują się wiszące szafki oraz podwieszany sprzęt sanitarny – wyglądają ciekawie, powiększają pomieszczenie oraz ułatwiają jego sprzątanie. Kiedy posiadamy dużą łazienkę zastanówmy się nad bardziej nietypowymi rozwiązaniami, świetnie zaprezentują się duże komody łazienkowe oraz blaty pod umywalkę.
Kierując się wyborem mebli łazienkowych nie kierujmy się jedynie ich praktycznym zastosowaniem, ale też elegancją i estetyką. Oferta jest na tyle bogata np. meble łazienkowe na defra.pl, że z pewnością uda nam się dobrać zarówno coś zarazem praktycznego oraz eleganckiego.