Strona główna » Metody leczenia endometriozy
Ciekawe

Metody leczenia endometriozy

Endometrioza nazywana jest także zewnętrzną gruczolakowatością macicy. Szacuje się, że dotyka około 10% kobiet na całym świecie. Charakteryzuje się ona na niekontrolowanym rozrostem komórek błony śluzowej jamy macicy, które przemieszczają się wgłąb organizmu i zaburzają funkcjonowanie innych organów wewnętrznych – najczęściej są to jajniki, jajowody, jelita oraz pęcherz, ale w skrajnych przypadkach komórki endometrium mogą pojawić się nawet w płucach czy mózgu. Patologiczne komórki powodują powstawanie guzków, które krwawią w czasie miesiączki kobiety, a tym samym wywołują stany zapalne.

Leczenie endometriozy

W schorzeniach takich jak endometrioza leczenie jest bardzo problematyczne, ponieważ przyczyny jej powstawania nie są do końca jasne. Z tego powodu nie ustalono stałego postępowania medycznego w trakcie terapii. Metoda leczenia jest dostosowywana do pacjentki indywidualnie, a przy jej wyborze brane są pod uwagę różne czynniki – między innymi wiek, ewentualne plany prokreacyjne oraz natężenie dolegliwości związanych z chorobą i stadium jej rozwoju. Wyróżnia się trzy metody leczenia: leczenie objawowe, terapię hormonalną i leczenie operacyjne.

Leczenie objawowe

W przypadku gruczolakowatości macicy leczenie objawowe polega na farmakoterapii zmniejszającej natężenie objawów chorobowych. Przyczynia się ono także do zahamowania rozwoju ognisk endometriozy oraz do zmniejszenia ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Terapia hormonalna

Metoda leczenia polegająca na podawaniu pacjentce leków hormonalnych ma na celu zredukowanie poziomu estrogenów w jej organizmie; estrogeny są to żeńskie hormony płciowe, których wzmożona produkcja wpływa na rozwój ognisk endometriozy oraz nasilenie się objawów schorzenia. Hormonoterapia nie jest stosowana wówczas, gdy kobieta zamierza urodzić dziecko, bowiem jej charakter uniemożliwia zajście w ciążę. Ten sposób leczenia zaburza naturalną gospodarkę hormonalną organizmu, dlatego wiąże się z występowaniem skutków ubocznych – między innymi z zaburzeniami metabolicznymi objawiającymi się nadmiernym tyciem.

Leczenie operacyjne

W przypadku endometriozy leczenie chirurgiczne jest indywidualnym wyborem pacjentki. Decyzję o operacyjnym usunięciu tkanek dotkniętych zmianami chorobowymi podejmują z reguły kobiety, którym objawy schorzenia utrudniają normalne funkcjonowanie. Obecnie najczęściej przeprowadzane się zabiegi laparoskopowe, ponieważ są mało inwazyjne i wiążą się z krótkim okresem rekonwalescencji. W przypadkach zaawansowanej endometriozy stosuje się laparotomię, czyli pełne cięcie powłok brzusznych.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

dekoracje z drewna arasole ogrodowe pokrowce gazowe palenisko ogrodowe